Cumhurbaşkanı Traykovski’nin ölümünden 20 yıl geçti

26 Şubat 2004 tarihinde Bosna Hersek’in Mostar kenti yakınlarındaki Rotimlje’de meydana gelen uçak kazası sonucu hayatını kaybeden Kuzey Makedonya’nın eski Cumhurbaşkanı Boris Traykovski anılıyor.

Mostar yakınlarındaki uçak kazasında kabine üyeleriyle birlikte hayatını kaybeden Cumhurbaşkanı Boris Traykovski’nin ölümünün 20. yıl dönümü bugün Üsküp ve Rotimlje’de anılacak.

Açıklandığı üzere Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Traykovski’nin mezarına ve Butel’deki şehir mezarlığındaki heyet üyelerinin mezarlarına çelenk bırakacak.

Ayrıca bu gece saat 20.30’dan itibaren Ulusal Opera ve Bale’de Başkan Pendarovski’nin hitap edeceği bir anma etkinliği düzenlenecek.

Traykovski’nin hayatını kaybettiği kaza

Boris Traykovski ve beraberindeki heyeti taşıyan uçak, 26 Şubat 2004’te, Bosna Hersek’in Mostar şehri yakınlarında düşmüş, uçak kazasında Traykovski ile danışmanlarının da aralarında bulunduğu 8 kişi hayatını kaybetmişti.

Uçak kazasını araştırmak üzere kurulan uluslararası komisyon, iki yıl süren araştırmaların ardından kamuoyuyla paylaştığı raporda, uçak kazasının “pilot hatası” olduğunu açıklamıştı.

Read Previous

Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Radman: Batı Balkanlar’ın istikrarını bozacak hiçbir Rus etkisine izin vermeyeceğiz

Read Next

Dün itibarıyla 24 bin 830 vatandaş cumhurbaşkanı adaylarına destek için imza verdi