Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Radman: Batı Balkanlar’ın istikrarını bozacak hiçbir Rus etkisine izin vermeyeceğiz

Sırbistan ile Hırvatistan arasında “Rusya’nın uydusu olma” tartışması yaşandı.

Katıldığı televizyon programında Rusya-Ukrayna Savaşı’na değinen Hırvatistan Dış ve Avrupa İşleri Bakanı Gordan Grlic Radman, Ukrayna’yı desteklemeyi sürdüreceklerini, Avrupa’nın Ukrayna’da kendisini ve değerlerini savunduğunu söyledi.

Bunun sadece Ukrayna’ya destek anlamına gelmediğini belirten Grlic Radman, “Bu, aynı zamanda hakların ve saygının rönesansı olması gereken 21. yüzyılda gücün zaferine sahip olduğumuza dair bize bir uyarıdır. Gücün zaferiyle karşılık verirsek o zaman büyük bir savaş sorunuyla karşı karşıya kalırız. (Rusya Devlet Başkanı Vladimir) Putin’in geri dönmesi ve bedeli ağır olan macerasından vazgeçmesi için birlik olmalı, baskı yapmalıyız.” ifadelerini kullandı.

– “BATI BALKANLAR’IN İSTİKRARINI BOZACAK HİÇBİR RUS ETKİSİNE İZİN VERMEYECEĞİZ”

Rusya’nın Batı Balkanlar’daki etkisine değinen Grlic Radman, Bosna Hersek’teki iki entiteden Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik’in “farklı açıklamalarına” alışık olduklarını söyledi.

Grlic Radman, şöyle devam etti:

“Avrupa Birliği (AB), yalnızca Bosna Hersek’in toprak bütünlüğünü ve egemenliğini tanıyor, Dodik’e yer yok. Sırbistan söz konusu olduğunda vatandaşlar ile hangi sandalyeye oturacağına karar vermesi gereken Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic ve siyaseti farklı. İki farklı sandalyeye oturmak rahatsız edici, Vucic büyük bir ikilem yaşamamalı. Bu sebeple Vucic, Rusya’nın uydusu olabilir ancak ABD’nin müttefiki ve ortağı olarak Batı Balkanlar’ın istikrarını bozacak hiçbir Rus etkisine veya diğer kötü niyetli etkilere izin vermeyeceğiz.”

– SIRBİSTAN’DAN HIRVAT BAKAN’IN “RUSYA’NIN UYDUSU” AÇIKLAMASINA TEPKİ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Vucic ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Hırvat Bakan Grlic Radman’ı ülkesinin iç işlerine müdahale etmekle suçladı.

Vucic, paylaşımında, “(Grlic Radman) Her zamanki gibi Sırp halkına yalan söyleyip hakaret ediyor ve Sırbistan vatandaşlarını tehdit ediyor. Ben kimsenin ayak işçisi ya da hizmetçisi olmadım ancak bu, Grlic Radman için söylenemez. Eğer geçmişe biraz dönecek olursam çok acı verici olurdu.” ifadelerini kullandı.

Sırbistan Başbakanı Ana Brnabic de katıldığı televizyon programında Grlic Radman’ın açıklamalarına tepki göstererek, “Vucic, Grlic Radman ve onun gibilerin ‘kabusu’ oldu. Sırbistan’ın ilerlemesini, ekonomisinin büyümesini ve kendi politikasını yürütüyor olmasını kaldıramıyorlar.” diye konuştu.

Bu arada, Sırbistan Dışişleri Bakanlığı, Grlic Radman’ın açıklamalarının kabul edilemez olduğunu belirterek, Hırvatistan’ın Belgrad Büyükelçiliğine protesto notası gönderdi.
Kaynak: AA

Read Previous

Milli yüzücüler, Bulgaristan’da 38 madalya kazandı

Read Next

Cumhurbaşkanı Traykovski’nin ölümünden 20 yıl geçti