“Ukrayna’daki savaşın sonucu gelecekte uluslararası ilişkileri etkileyecek”

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Ukrayna’daki savaşın sonucunun gelecekte uluslararası ilişkileri etkileyeceğini söyledi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski bugün Ukrayna Büyükelçiliği’nin CIVIL – Özgürlük Merkezi işbirliğiyle düzenlediği “Ukrayna – iki yıllık kahramanlık” konferansında açıklamalarda bulundu.

Ukrayna’daki savaşın, barışa ve Avrupa’nın güvenliğine yönelik en büyük tehdit olduğunu kaydeden Pendarovski, “Bunun sonucu, yalnızca kıtamızdaki düzeni değil, aynı zamanda önümüzdeki yıllarda uluslararası ilişkilerdeki düzeni de etkileyecektir. Soğuk Savaş’ın sona ermesinin ardından Avrupa’da demokratik kalkınma yıllarının soyut bir fikrin hayata geçirilmesi için heba edilip edilmediğini, yoksa demokrasinin hala dirençli ve direnebilecek kadar güçlü olup olmadığını gösterecek bir savaş.” değerlendirmesinde bulundu.

Pendarovski, bu savaşın, güç kullanımının bu yüzyılda devletler arasındaki ilişkilerin doğasını belirlemesi gereken temel prensip haline mi geleceğini, yoksa Birleşmiş Milletler Tüzüğü’nde üye devletlerin birbirine eşit olduğuna dair yazılanların mı ortaya çıkacağını göstereceğini vurguladı.

Read Previous

Dün itibarıyla 24 bin 830 vatandaş cumhurbaşkanı adaylarına destek için imza verdi

Read Next

AB Yüksek Temsilcisi Borrell, “tamamen İsrail yanlısı duruşu” nedeniyle von der Leyen’i suçladı