Cumhurbaşkanı Erdoğan: Batılı güçlerin de desteğiyle Netanyahu, Filistin halkına apaçık bir soykırım uygulamaktadır

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Batılı güçlerin de sınırsız desteğiyle Netanyahu ve gözü dönmüş yönetimi, Filistin halkına yönelik apaçık bir soykırım uygulamaktadır.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas ile ortak basın toplantısı düzenledi.

 Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(İsrail’in Gazze’ye saldırıları) Tam 151 gündür, son asrın en büyük barbarlıklarından birine şahit oluyoruz.” dedi.

Erdoğan, şöyle devam etti:

“Batılı güçlerin de sınırsız desteğiyle Netanyahu ve gözü dönmüş yönetimi, Filistin halkına yönelik apaçık bir soykırım uygulamaktadır. Netanyahu ve cinayet ortakları döktükleri her damla kanın hesabını hukuk ve maşeri vicdan önünde mutlaka verecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “(UNRWA) İsrail’in yalan ve iftira ile Ajans’ı itibarsız hale getirmeye yönelik propagandalarına prim verilmemeli, mevcudiyetine halel getirilmemelidir.” ifadelerini kullandı.

Kalıcı barışın tek yolunun 1967 sınırlarında, başkenti Doğu Kudüs olan, bağımsız, egemen ve coğrafi bütünlüğü haiz Filistin devletinin tesisi olduğu belirten Erdoğan, şunları kaydetti:

“İsrail-Filistin meselesine adil bir çözüm bulunmadığı takdirde Orta Doğu’da barışın hakim olamayacağı artık iyice anlaşılmıştır. Artık sadece lafta kalan barış çabaları yerine teminatlara sahip adil bir barışa ihtiyaç duyulduğu apaçık ortadadır.  ‘Sözde yerleşimciler’ adı verilen, aslında Filistinlilere ait topraklara çöken, çalan gaspçıların eylemleri çözümün önündeki en büyük engellerden biridir.” 

Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Radikal İsrailli siyasetçilerin Müslümanların Harem-i Şerif’e girişinin kısıtlanması yönündeki talepleri tam anlamıyla bir hezeyandır.” diye konuştu.

Erdoğan, sözlerini şöyle tamamladı:

“Türkiye olarak garantörlük mekanizması çerçevesinde sorumluluk üstlenmeye hazırız. Bununla ilgili çabalarımızı artırarak sürdüreceğiz.”

AA

Read Previous

DSÖ: Gazze’nin kuzeyindeki 2 yaş altı her 6 çocuktan 1’i akut yetersiz beslenme sorunu yaşıyor

Read Next

Bulgaristan Başbakanı Denkov istifa etti