Caferi: Yetkilerim devreye girdiği andan itibaren mevzuata uygun hareket edeceğim

Kuzey Makedonya Meclis Başkanı Talat Caferi, görevlerim başladığı andan itibaren kurallara uygun olarak hareket edeceğini söyledi.

Meclis Başkanı Talat Caferi, istifa edip, Pazar günü seçilecek teknik hükümetin başbakanı olacak.

“Sloboden Pechat” gazetesinin “Politikacılar” köşesindeki bir röportajda Caferi, Pazar günü Hükümet Yasası, Anayasa ve Prjino Anlaşması’na göre teknik hükümetin tamamlanması gerektiğini belirtti.

Teknik hükümetin uygulanması planlamalarının bir parçası olduğu için neler olacağını bildiğini kaydeden Meclis Başkanı Caferi, yetkililer arasında koordinatör olduğunu belirtti.

Başbakanla uygun tarihler, süreçler ve uygulanması gereken prosedürleri uyumlu hale getirmek için uygun bir koordinasyon toplantısı yaptıklarını ifade eden Caferi, “Adımlar birbirini takip edecek. Görevlerim başladığı andan itibaren kurallara uygun olarak hareket edeceğim.” dedi.

VMRO-DPMNE milletvekillerinin yeni teknik hükümete oy vermemesi durumunda bir engel olup olmayacağı sorusuna Caferi, milletvekilinin irade ve kararında özgür olduğunu, ilk kez oy kullanan veya kullanmayan milletvekillerinin bir şey değiştirmediğini ifade etti.

İki dönem Meclis Başkanı olarak seçildiğini anımsatan Caferi, “Oy kullanan veya kullanmayanların bizimle ilgili ilişkilerimizde hiçbir değişiklik olmadı. Eğer bu mantıkla hareket ediyorsak, o zaman bir vatandaşın seçimlerde nasıl oy kullandığı da bize bir şeyler katmalı.” değerlendirmesinde bulundu.

Caferi, teknik hükümetin Prjino Anlaşması ile kurulduğunu hatırlatarak, 2016 seçimlerinden itibaren tüm gelecekteki seçimlerde geçici teknik hükümet prensibinin uygulanacağının belirtildiği bir düzenleme olduğunu söyledi.

Bu, seçim sürecinin kabul edilebilirliğini sağlamak ve tüm tarafların seçim hazırlıklarına ve uygulanmasına katılımını uyumlu hale getirmek amacıyla yapılmıştır.

Read Previous

Mickoski, VMRO DPMNE’nin teknik hükümet kadrosunu açıkladı

Read Next

Lufthansa, Üsküp ve bölgedeki diğer destinasyonlara uçuşları azaltıyor