Bulgaristan’da geçici Başbakan Donev, Enerji Kriz Masası kurdu

Bulgaristan’da geçici Başbakan Gılıb Donev, görevi aşağıdakileri önermek olan enerji sektöründe sorunlara çözüm arayacak kurumlar arası bir kriz masası oluşturdu: sektördeki kaos ve tahribatı kontrol altına alacak çözümler, arz güvenliği ve gaz fiyatlarının öngörülebilirliği için çözümler ve yakıt fiyatlarının ve elektrik fiyatlarının kontrolü ve azaltılması için mekanizmalar. Başbakan, Başbakanlık Konutu’nda düzenlediği basın toplantısında kurumlar arası enerji kriz masasının kesintisiz çalışacağını ve kendisine verilen görevlerin yerine getirilmesini bizzat takip edeceğini duyurdu. Enerji Kriz Masası’na Ekonomi Politikalarından Sorumlu Başbakan Yardımcısı Hristo Aleksiev başkanlık edecek. Kriz Masası’nda Geçici Enerji Bakanı Rosen Hristov’un yanı sıra diğer bakanlıklar, meslek örgütleri, Devlet Milli Güvenlik Ajansı (DANS), Enerji ve Su Düzenleme Komisyonu (KEVR), işveren örgütleri ve sendika temsilcileri de yer alacak.

Bakan Hristov, “Gaz tedarikiyle ilgili durumun ciddi, hatta kritik olduğunu gösteren çok sayıda bilgi analiz edildi” diye kaydetti. Bakan, yıl sonuna kadar teslimat için mutabık kalınan miktarlarda beklentilerin aksine bir eksiklik olduğuna dikkat çekti. Hristov, “Ayrıca mutabık kalındığı açıklanan 7 sıvılaştırılmış doğal gaz (LNG) tankeri üzerinde aslında mutabık kalınmamıştır, sadece teklif edilmiştir. Teklif, bu yıl 3 tankerin teslimatını ve kalan 4 tankerin gelecek yıl teslim edilmesini içeriyor. Gaz terminallerinde tankerler için boşaltma slot makineleri de sağlanmamıştır” diye belirtti.

Bu bağlamda, Enerji Bakanı, bonus slot makineleri sağlamanın yollarını bulmak gerektiğini, ancak bunun Bulgaristan’a teslim edilen gazın fiyatını daha da artıracağını belirtti. Hristov, “Aynı zamanda sadece son birkaç gün için Azerbaycan’dan 4 kat daha düşük fiyata alındığı açıklanan, üzerinde anlaşılan gaz miktarının 2/3’ü birkaç kat daha pahalıdır. Bulgargaz Şirketi de mali kriz içinde ve mutabık kalınan bu miktarlar için bile ödeme yapamaması söz konusudur” dedi.

Bakan, mevcut kritik duruma yanıt vermek için başına geçtiği bakanlıkta fiilen 24 saat çalışma rejimine geçildiğini belirtti. Hristov, “Sorunların kısa sürede çözülmesi için bütün kaynaklar seferber edildi. Isıtma sezonunun sonuna kadar ülkenin ihtiyaçlarının karşılanmasına yardımcı olmak için sıvılaştırılmış gaz tedariki için bir açık artırma hazırlanıyor. Bulgargaz’ı yeniden finanse etmenin ve genel gaz arzı karışımında bir fiyat indirimi müzakere etmenin de yolları aranıyor” diye ifade etti.

Başbakan Donev, Bulgaristan vatandaşlarına ve işletmelerine geçici hükümetin ülke için doğal gaz arz  güvenliğini, fiyatların öngörülebilirliğini ve ısıtma sezonunun sonuna kadar yeterli miktarda gaz olacağı konusunda halkın huzurunu sağlamak için mümkün olan her şeyi yapacağına dair güvence verdi.

Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova’da savaş suçları işleyen general, Sırbistan Meclis Başkan Yardımcısı oldu

Read Next

Bosna Hersek’te bir milyon dozu aşkın Kovid-19 aşısı boşa gitti