Kosova’da savaş suçları işleyen general, Sırbistan Meclis Başkan Yardımcısı oldu

Kosova’daki savaşta çok sayıda cinayet işleyen Yugoslavya Ordusu 549’uncu Motorize Tugayı Komutanı Bozidar Delic, Sırbistan Meclisinin yedi başkan yardımcısından biri olarak seçildi.

Klix.ba portalının haberine göre Yugoslavya Ordusunun emekli generali ve Kosova köylerinde 1999 yılında en korkunç saldırılarda bulunan 549’inci Motorize Tugayının Komutanı Bozidar Delic, dün akşam Sırbistan Meclisinin yedi başkan yardımcısından biri olarak seçildi.

Delic, sağcı muhalif koalisyonu Ulusal Demokratik Alternatif (NADA) tarafından aday gösterildi. Üç muhalif başkan yardımcısından biri olan Delic, iktidar ve muhalif partilerinden 197 lehte oyla seçildi.

İnsani Hukuk Merkezi 2013 senesinde şimdiye kadar Yugoslavya Ordusu 549’uncu Tugayının 1999’un mart ve nisanaylarında Kosova köylerinde yapılan ve 885 kişinin öldürüldüğü sekiz askeri saldırıyı içeren en kapsamlı dokümantasyondan oluşan bir dosya yayınladı.

Meja ve Korenica köylerinde 27 Nisan 1999’da yapılan saldırıda, 549’uncu Tugay üyelerinin de aralarında bulunduğu ordu, polis ve paramiliter birimlerin üyeleri, 36’sı çocuk en az 377 sivil öldürdü.

Deliç, hiçbir zaman 549’uncu Tugay’ın komutanı olduğunu inkar etmedi, ancak savaş suçları işlediği yönündeki suçlamaları reddetti. 

Delic, Yugoslavya Ordusu’nun Landvica köyüne 26 Mart 1999’da yaptığı operasyonda saldırının Kosova Kurtuluş Ordusu’nun askerlerini öldürmesine cevap olarak gerçekleştirildiğini söyledi.

Delic o köyün bir „terörist“ üssü olduğunu belirttiği komisyona sunduğu raporunda, “ Bir müfrezeden oluşan bir yedek kuvvetin konuşlandırılmasını ve BG-1 Binbaşı Nikolic’in bir tank göndermesini emrettim.“ yazdı.

Delic 2005’te emekli oldu ve sonrasında milliyetçi Sırp Radikal Partisi üyesi oldu. Deliç, sonradan Sırbistan Cumhurbaşkanı olan Tomislav Nikolic ve Aleksandar Vuçiç’in partiyi terk edip Sırp İlerleme Partisi’ni kurmalarıyla, onlara katılanlardan biri oldu.

Sırp İlerleme Partisi’ni 2011 senesinde terkedip radikallere döndü ve 2020’de tekrar Radikal Partiden ayrıldı. 

2007’den itibaren çok defa parlamento üyesi, iki defa ise Meclisin başkan yardımcısı oldu.

Balkan News

Read Previous

Karadağ’da güvensizlik oylaması girişimi

Read Next

Bulgaristan’da geçici Başbakan Donev, Enerji Kriz Masası kurdu