Bosna Hersek’te bir milyon dozu aşkın Kovid-19 aşısı boşa gitti

Bosna Hersek’te bir milyondan fazla Kovid-19 aşısı son kullanım tarihinin geçmesi nedeniyle kullanılamaz hale geldi .

Bosna Hersek’te yeni enfeksiyon kapanların çoğunlukla hafif semptomlar gösteriyor olmalarına rağmen vaka sayılarındaki artışla birlikte durum, giderek daha zor bir hal alıyor. Doktorları endişelendiren şey, aşı olan insan sayısının az olması ve ölüm sayısının artması.

N1 portalının haberine göre epidemiyolog Jela Acimovic, ”Test edilen kişilerin arasında çok sayıda Kovid-19 pozitif olan kişinin olduğunu görebilirsiniz. Bu, test ettiklerimizin yanında test edilmeyen çok sayıda pozitif insanın olduğunu gösteriyor. Büyük ihtimalle çok sayıda hafif semptomları olanlar var, ve bu kişiler sağlık kurumlarına test edilmek için gitmeyebilirler.“ dedi.

Pandeminin başında, Bosna Hersekliler bir doz aşı olmak için komşu ülkelere gidip saatlerce beklerken, bugün durum farklı. Verilere göre, nüfusun %40’ı en az bir doz aşı oldu ve bunlar çoğunlukla yaşlı insanlar. Diğer taraftan, 18 ile 34 yaş arası kişiler aşılara güvenmemekte. İnsanların aşı olmaya soğuk bakmasından dolayı Bosna Hersek’te bir milyon dozu aşkın Kovid-19 aşısı boşa gitti. 

Kaynak: Balkan News

Read Previous

Bulgaristan’da geçici Başbakan Donev, Enerji Kriz Masası kurdu

Read Next

Avrupa’da aşırı sıcaklar nedeniyle temmuzda binlerce kişi hayatını kaybetti