27 Aralık 2020’de Bulgaristan’da Covid-19’a karşı aşılama kampanyası başlayacak.

Kampanya bölge sağlık müfettişlikleri tarafından organize edilmekte olup, aşılar ayakta tedavi hizmeti veren sağlık kuruluşları ve hastanelerde, bölge sağlık müfettişliklerinde, İçişleri Bakanlığı ve Savunma Bakanlığının ilgili birimlerinde görevli doktorlar ve mobil aşılama ekipleri tarafından yapılacak.

Sağlık Bakanı Kostadin Angelov’un emirnamesine göre, aşılama ekiplerine gerekirse acil sağlık hizmetleri merkezlerinde görevli sağlık uzmanları ve anaokulları ve okullardaki sağlık görevlileri veya diğer sağlık kurumlarında görevli sağlık uzmanları da katılacak.

Bakanın emirnamesinde Covid-19’a karşı aşılamanın tavsiye edildiğini, ücretsiz ve isteğe bağlı olduğu açıkça belirtiliyor. Aşılama, 2005 tarihli 15 sayılı Bulgaristan’da aşılamalar hakkında yönetmeliğin 11. maddesinde belirtilen gerekliliklere göre kişinin veya kişinin yasal temsilcisinin aile hekiminin verdiği ayakta tedavi belgesini imzalayarak bilgilendirilmiş rızasının alınmasının ardından veya bilgilendirilmiş rıza formunu imzalamasının ardından yapılacak.

Emirnameye göre, aşılama kampanyasının yürütülmesine şu kuruluşlar yardımcı olacak: sağlık arabulucuları dahil olmak üzere valilikler ve belediye idareleri, Bulgar Tabipleri Birliği, Ulusal Sağlık Sigortası Fonu (NZOK) ve il çapındaki sağlık kuruluşlarının yöneticileri.

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Mickoski: VMRO DPMNE’den hiç kimse meclisteki olayların düzenleyicisi değil

Sonraki Haber

Afrim Gaşi, TBMM Başkanı Mustafa Şentop’la görüştü