Kuzey Makedonya ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, partisinden hiç kimsenin meclisteki olayların düzenleyicisi olmadığını söyledi.

VMRO DPMNE lideri Hristijan Mickoski, 27 Nisan 2017’deki meclis olayları ile ilgili devam eden davada bugün Üsküp Ceza Mahkemesi’nde verdiği ifadenin ardından açıklamalarda bulundu.

Mickoski, ne yönetim kurulu ne de herhangi bir VMRO DPMNE üyesi birinin o dönemde gerçekleşen insanların kendi kendini örgütlemesinin bir parçası olmadığını söyledi.

İnsanların sadece o gün değil, önceki günler ve aylarda da organize olduklarına dikkat çeken ve sayıların bazı günlerde birkaç yüz ile diğer günlerde birkaç bine kadar değiştiğini belirten Mickoski, kendisinin de o dönemde ülkede güncel olan duyuruda yanlış politikaları protesto ettiğini söyledi.

– 27 Nisan’da yaşananlar

Mecliste yapılan oturumda Makedon milliyetçisi VMRO-DPMNE ile SDSM öncülüğündeki taraflar arasında gerginlik yaşanmış, yeni meclis başkanının seçilmesine yönelik planlanan oturum ertelenmişti.

Oturum ertelenmesine rağmen mecliste çoğunluğu elinde bulunduran SDSM öncülüğündeki siyasi partiler, Arnavut Partisi Demokratik Bütünleşme Birliğinden (BDİ) Talat Caferi’yi Meclis Başkanı seçmişti.

VMRO-DPMNE yanlısı protestocular, Caferi’nin Meclis Başkanı seçilmesinin ardından meclis önünde toplanırken yüzleri maskeli bir grup da binaya girerek bazı milletvekilleri ile basın mensuplarını rehin alıp darp etmişti.

Olaylara karıştıkları iddiasıyla 8 kişi gözaltına alınırken, aralarında milletvekili, polis ve basın mensuplarının da bulunduğu 100’e yakın kişi yaralanmıştı.

Önceki Haber

Başkent Üsküp’te 168 trafik cezası kesildi

Sonraki Haber

Bulgaristan’da aşılama kampanyası 27 Aralık’ta başlayacak