“Bulgaristan ve Romanya’nın Schengen’e kabulü, neden İsveç Dönem Başkanlığı’nın öncelikleri arasında değil?”

EP Plenary session – SOTEU 2022 – State of the Union speech

İsveç’in Avrupa Birliği (AB) Konseyi Dönem Başkanlığı’nın önceliklerine ilişkin tartışmalar sırasında Schengen Bölgesi’nin Bulgaristan ve Romanya’ya doğru genişletilmesi ve Batı Balkanlar’ın entegrasyonu olmak üzere iki önemli konunun öncelik eksenlerinde yer almadığı ortaya çıktı.

Bu nedenle AP Milletvekili İlhan Küçük, Strasbourg’da bulunan Avrupa Parlamentosu (AP) kürsüsünden yaptığı konuşmada İsveç Dönem Başkanlığı’nın gündeminden duyduğu rahatsızlığı dile getirdi ve eleştirdi.

Avrupa liberallerinin lideri şöyle konuştu: “Sayın Başbakan, iki konu İsveç Dönem Başkanlığı’nın öncelikleri arasında yer bulamıyor. Konulardan biri Schengen’in geleceği – Bulgaristan ve Romanya nihayet Schengen Bölgesi’nin bir parçası olmalıdır. Bu neden İsveç Dönem Başkanlığı’nın gündeminin bir parçası değil? AB vatandaşlarının kalpleri ve akılları nasıl kazanılır? 2024’de Avrupa projesi, nasıl demokrasi, hukukun üstünlüğü, yüksek demokratik standartlar ve gelecekte ilerlemeyi temsil eden bir proje olacak? Bütün bunlar nasıl başarılır? Bulgaristan ve Romanya, Schengen’e girmezse, bu mümkün değil!”

AB Milletvekili konuşmasında Batı Balkan ülkelerinin AB’ye entegrasyonu konusunun da önemli olduğunu, ancak İsveç Dönem Başkanlığı’nın gündeminde yer bulmadığını vurguladı.

Küçük, “Batı Balkanlar’ın entegrasyonu konusu son derece önemlidir. İsveç Dönem Başkanlığı, bir öncekinin, Çek’in ve Batı Balkanlar konusunu siyasetlerinin merkezine koyan tüm diğer dönem başkanlıklarının politikalarının iyi bir devamı olmasını sağlayacak mı?” diye soru yöneltti.

Küçük’ün ifadesine göre, bu sadece AB’nin bir meselesi değil, AB Dönem Başkanlığını kim yürütürse yürütsün, üzerinde ciddi olarak durup düşünülmeyi gerektiren bir jeopolitik meseledir.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

İspanya’nın şikayeti üzerine Kosova Berec’ten çıkarıldı

Read Next

Rusya’dan Kiev’e askeri yardım yapan AB ülkelerinin askeri yetkililerine yaptırım kararı