Bulgaristan İçişleri Bakanlığı Kanununda değişiklikler yapılmasına ilişkin kanun tasarısının ikinci okumada Meclis Genel Kurulunda kabul edilmesiyle gerekçesi ne olursa olsun (emeklilik, işten çıkarılma, görevden alma) iş sözleşmesinin sona ermesi durumunda İçişleri Bakanlığı (MVR) çalışanlarına hizmet yıllarının sayısı kadar, ancak 20’den fazla olmayan maaş tutarında tazminat ödenmesi kararı alındı. Kullanılmayan ücretli izin günleri için de tazminat ödenecek.

MVR Akademisinde örgün eğitimi tamamlayan ve bu kanunun yürürlüğe girdiği günden önce göreve atanan veya göreve yeniden atanan mezunların, 10 yıldan kısa olmayan bir süre için MVR’de görev yapmaları öngörülmekte.

Operasyonlar sırasında polise yardımcı olacak ve kimlik kontrolü yapma yetkisine sahip olacak gönüllü birimlerin kurulmasına ilişkin öneri ikinci okumada yapılan oylama sonucunda reddedildi.

Meclis Genel Kurulunda ikinci okumada yapılan oylamada onaylanan bir öneri ile Jandarma ve Terörle Mücadele Özel Birimi (SOBT) birleşecek ve yeni birim sadece tehlikeli malların korunması, terörizm ve iç karışıklıklarla mücadelede değil, aynı zamanda üst düzey hükümet yetkililerinin ve örneğin, MVR, Milli Gelirler Ajansı (NAP) veya Gümrükler Ajansı gibi devlet kurumlarının sıradan çalışanlarının korunmasında da görev alacak.

Cumhurbaşkanı, Başbakan ve Parlamento Başkanı, Cumhurbaşkanı Yardımcısı ve Başsavcı da bu birim tarafından korunabilecek.

Yeni birimin, Ulusal Koruma Servisi ile (NSO) aynı yetkilere sahip olacağı şüphelerine ve endişelerine rağmen öneri, ikinci okumada kabul edildi.

Kanuna göre bir polis organının veya bir yangın güvenliği ve sivil savunma organının fiziksel dokunulmazlığını fiziksel güç veya nesne kullanarak ihlal eden herkes eylemin suç teşkil etmemesi durumunda 2 000 leva para cezası ile cezalandırılacak. Polis emrine uymama cezası 200 ile 2 000 leva arasında olacaktır.

 

 

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Makedonya’da Osmanlı Dönemi Saat Kuleleri

Sonraki Haber

Bulgaristan Ulaştırma Bakanı: Salgından zarar gören otobüs şirketlerini desteklemek için ortak yaklaşım arıyoruz

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

one × 4 =