Bulgaristan Ulaştırma, Bilgi Teknolojileri ve Haberleşme Bakanı Rosen Jelyazkov, otobüs şirketlerinin temsilcileri ile yaptığı toplantıda, ”COVID-19 salgınının ekonomik sonuçlarından etkilenen otobüs şirketlerini desteklemek için ortak bir yaklaşım arıyoruz” diye kaydetti.

Bakanlıktan yapılan açıklamaya göre Bakan Jelyazkov, “Bu zor durumda işletmelere yardımcı olunması üzere devletin desteklediği açık ve hedefe yönelik olarak alınan önlemlerin belirlenmesi için bakanlık ile sektör arasında sürekli diyalog ve karşılıklı duyula bilirliğe ihtiyaç var. Bakanlığın şahsında idari ve düzenleyici çözümler bulmak için bir ortağınız vardır. Dileğim şu ki, şirketleri küçük, orta ve büyük olarak bölmeyelim ve tüm şirketleri ilgilendiren ortak bir yaklaşım arayalım” diye vurguladı.

Bakan, otobüs sektörünü desteklemek için Avrupa Birliği (AB) fonlarından hibe verilmesi için fırsatlar olduğunu belirtti. Jelyazkov, Ulaştırma ve Ulaştırma Altyapısı Operasyonel Programı kapsamında öngörülen fonların bir kısmının, toplam 162,5 milyon leva miktarındaki İnovasyon ve Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programı’nın bütçesine aktarıldığını ve AB fonları düzeyinde daha fazla çözüm arandığını hatırlattı.

Zelyazkov, 60/40 tedbirinin otobüs şirketleri için “80/20″ olarak değiştirildiğini hatırlattı. Bu sektörü de kapsayan çeşitli finansal ve kredi araçlarının yanı sıra vergi indirimi uygulanması da öngörüldüğünü belirten Bakan, İnovasyon ve Rekabet Edebilirlik Operasyonel Programının da otobüs işletmelerini destekleme fırsatı sunduğunu vurguladı.

1 – 15 Temmuz tarihleri arasında otobüs şirketleri yeni bir devlet desteği başvurusunda bulunabilecek. Bu destek, otobüs şirketi çalışanlarının her birinin işinin korunması için 290 leva tazminat ödenmesine yöneliktir. Planlanan fonlar 40 milyon leva miktarında olup İnsan Kaynaklarının Geliştirilmesi Operasyonel Programı COVID-19 Salgınına Yanıt Olarak Kısa Vadeli İstihdam Desteği Prosedürü kapsamında sağlanacaktır.

Görüşmeler sırasında otobüs sektörünün temsilcileri, mevcut önlemleri iyileştirmek ve aynı zamanda sektörü desteklemek için yeni fırsatlar aramak için önerilerini sundular. Karayolu Yolcu Taşımacılığı Yasasında değişiklikler yapılması ve ayrıca kaçak yolcu taşımacılığını kriminalize etme olanakları da tartışıldı.

 

 

Kircaalihaber.com

Önceki Haber

Bulgaristan İçişleri Bakanlığı çalışanlarına görevden ayrılırken 20 maaş tutarına kadar tazminat ödenecek

Sonraki Haber

Sağlık Bakanı Koca: Şimdiye kadarki Kovid-19 vakalarının yüzde 85’i iyileşti

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

14 − 1 =