Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Donfried ile telefonda görüştü

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Rumen Radev, ABD Dışişleri Bakanlığının Avrupa ve Avrasya İşlerinden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Donfried ile bir telefon görüşmesi yaptı.

Görüşmede Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’nin Avrupa perspektifi, Bulgaristan ile ABD arasında savunma alanındaki ortaklık ve Ukrayna’daki savaşın Doğu Avrupa’daki güvenlik açısından sonuçları ele alındı.

Rumen Radev ve Karen Donfried, Bitola’daki İvan Mihaylov Bulgar Kültür Merkezinin kundaklanmasını kınayarak, kabul edilemez olduğunu söylediler. Radev’in ifadesine göre, Bitola’daki Bulgarların kültür merkezinin kundaklanması, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ni eski Yugoslavya’nın totaliter geçmişinin gölgesinde tutmak ve Avrupa entegrasyon sürecini engellemek isteyenler tarafından gerçekleştirildi. Cumhurbaşkanı, Bulgaristan’ın, güneybatı komşumuzdaki yetkili kurumların Kuzey Makedonya’daki Bulgarlara karşı bu saldırgan eylemde bulunan failin tespit edilerek cezalandırılması için zamanında harekete geçmesi beklentisini dile getirdi.

Kırcaalihaber

Read Previous

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, Priştine’deki Elena Gjika İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti

Read Next

Yüksek Temsilci Schmidt’in kararına tepki: Bosna yanlısı siyasetin zaferi