Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Topçu, Priştine’deki Elena Gjika İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, Priştine’de Türk öğrenci ve öğretmenlerle biraraya geldi.

Kosova Sosyal Demokrat Birlik Partisi Başkanı Buda Balje’nin daveti üzerine Kosova’ya gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu, AK Parti Ordu Milletvekili Metin Gündoğdu ile birlikte başkent Priştine’de Türkçe eğitimin de yapıldığı Elena Gjika İlköğretim Okulu’nu ziyaret etti. Topçu’ya, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar, TİKA Kosova Koordinatörü Cihan Dinçer ve KDTP Milletvekili Fidan Brina Jılta da eşlik etti.

Türkçe eğitimin de yapıldığı Elena Gjika İlköğretim Okulu’nu ziyaret eden Topçu, Müdür Yardımcısı Agnesa Raşit Globoder, Türk öğretmenler ve öğrenciler tarafından karşılandı. Türk öğrenciler ellerinde Türkiye ve Kosova bayraklarıyla Topçu’yu karşılarken, hep bir ağızdan İstiklal Marşı’nı okudular.

Öğrencilerin coşkulu karşılaması ardından, Topçu ve beraberindeki heyet toplantı salonuna geçerek öğretmenlerle biraraya geldi. Elena Gjika İlköğretim Okulu Müdür Yardımcısı Agnesa Raşit Globoder, okul ve Kosova’da Türkçe eğitim hakkında konuklara bilgi vererek, Türkiye’nin sunduğu destekler sayesinde Türkçe eğitimde kalitenin her geçen gün daha da arttığını ifade etti.

Müdür Yardımcısı Agnesa Raşit Globoder daha sonra, Türkiye Cumhuriyeti Kosova Büyükelçisi Çağrı Sakar ve TİKA Kosova Koordinatörü Cihan Dinçer’e plaket takdim etti.

Türkiye Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yalçın Topçu da, Kosova halkı ile Türk halkının kardeş olduğunu belirterek, “Kosova ile beşeri, tarihi ve kültürel bağlarımız var. Arnavut ve Boşnak kardeşlerimizin burada var olan nüfuslarının kat be kat fazlası bizim ülkemizde, damadımız ve gelinimizdir. Balkanlar’ın merkez ülkesi olan Kosova’nın egemenliği, toprak bütünlüğünü, barışı, istikrarı, refahı ve güvenliği Türkiye için olmasa olmazdır” dedi.

Elena Gjika İlköğretim Okulu Türk öğrencilerinin hazırladığı, şiir, şarkı ve gösteriler ise Topçu ve beraberindeki heyetten tam not alarak, uzun uzun alkışlandı.

Kosovaport

Read Previous

Kovaçevski: Batı Balkanlar AB’nin bir parçası olmalı, biz bu yolu izliyoruz

Read Next

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Donfried ile telefonda görüştü