Bosna Hersek Yüksek Temsilcisi Christian Schmidt, genel seçimlerin zamanında yapılmasını sağlamak için Bonn yetkilerine başvurdu.

Schmidt’in Bosna Hersek kurumlarının finansmanına ilişkin bir yasal değişikliği dayatma yoluyla yasalaştırmak suretiyle Merkezi Seçim Komisyonuna kaynak ayrılmasını sağlaması farklı tepkilere neden oldu.

Bosna Hersek Devlet Başkanlığı Konseyinin Boşnak üyesi Sefik Dzaferovic, Hırvat politikacıların seçim öncesi manipülasyonlarının kararı gerekli kıldığını söyledi. Dzaferovic, HDZ’nin seçimleri engellemeyi başarmış olması halinde Bosna Hersek’in daha büyük bir krize sürüklenmiş olacağına dikkat çekti.

Hırvat üye Zeljko Komsic ise HDZ’nin seçimleri bloke etmesini engelleyen kararın Bosna Hersek yanlısı siyasetin zaferi olduğunu ifade etti.

Sırp lider Dodik ise Schmidt’in kararının Bosna Hersek’in egemen bir devlet olmadığını ortaya koyduğunu ve kararın devletin çöküşünün habercisi olduğunu ileri sürdü. Schmidt’in makamına atanmasının BM Güvenlik Konseyi tarafından onaylanmamış olması nedeniyle hiçbir yetkisi olmadığını savunan Dodik, Schmidt’in Bosna Hersek’e müdahale yetkisi de bulunmadığını iddia etti.

Kaynak: Balkan News

Önceki Haber

Bulgaristan Cumhurbaşkanı Radev, ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Karen Donfried ile telefonda görüştü

Sonraki Haber

Belgrad’da 214 okula bomba ihbarı yapıldı