Bulgaristan Başbakanı Petkov: Dostumuz Rusya ile Putin rejimini ayırt etmeliyiz

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, İş Dünyası ve Hükümet Yıllık Buluşması’nda yaptığı konuşmada, “Ukrayna’daki savaş, Bulgaristan’ın mültecilerle ilgili bir yapı oluşturmasını ve savunma ile ilişkili yatırımları yeniden gözden geçirmesini gerektiriyor” diye kaydetti.     

Başbakan, “Bu savaş bize enerji kaynaklarına olan bağımlılığımıza hızlı ve eleştirel bir şekilde bakma fırsatı verdi” dedi.

Petkov’un ifadesine göre, kim olursa olsun tek bir kaynağa bağlı olmak iyi değildir. Cuma günü Yunanistan ile doğal gaz ara bağlantı boru hattı inşaatında bizzat incelemelerde bulunacağını söyleyen Başbakan, projede kaydedilen ilerleme hakkında Yunan mevkidaşı Kiryakos Miçotakis ile haftalık olarak yazıştığını aktardı. Başbakan, 11 yıldır bitmeyen boru hattı inşaatının 6 ay içinde tamamlanacağını kaydetti.  

Petkov, hükümetin mülteci koruma sistemi hakkında neler yaptığını şöyle anlattı: “Bu sistem asla günde 2000-3000 kişiyi kabul etmedi ve bir önceki model şuydu – onları kamplara koyalım, kilitleyelim ve ileride ne yapacağımızı düşünelim ve günde 30 kişinin başvuru belgelerini işleme alalım. Oysa burada savaştan kaçan çocukları olan annelerden bahsediyoruz”. Başbakan, sığınmacıların kabul edildiği sınır kontrol noktalarını ziyaret etmeyi planladığını açıkladı.

Başbakan, hibrit saldırıların bir hayal olmadığını ve özellikle bize odaklanarak NATO’nun doğu kanadının sarsmaya çalışıldığını söyledi.

Petkov’un ifadesine göre, Rusya ile tarihi, dostluk bağları ve kültüre dayalı dostluğu ile Putin rejimini birbirinden ayırt etmeliyiz. Başbakan, “Bu yüzden Şipka Anıtı önünde diz çökmek istedim, çünkü orada Rus askerleri Bulgaristan için canlarını verdi” diye belirtti.

Petkov, “Bulgaristan için zor bir andayız, Avrupa için zor bir andayız. Avrupa savaş içinde bulunuyor. Şimdiye kadar konuşulanlar – enerji krizi, gaz krizi, bunlar aslında savaşın boyutlarıdır” dedi.

Başbakan, “Elimizi kaldırıp “Yaptırımlardan yanayız, susmayacağız, biz NATO’yuz, AB’yiz” dememiz doğru bir karardı” diye altını çizdi.

Kircaalihaber

Read Previous

MSB: Yunanistan’a geçmeye çalışan 5’i FETÖ üyesi 8 kişi yakalandı

Read Next

Doğu Akdeniz’de iş birliği dönemi