Bulgaristan Başbakanı Petkov, Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileriyle bir araya geldi

Bulgaristan Başbakanı Kiril Petkov, Bulgaristan’daki iş dünyası ve ikili ticaret ve sanayi odalarının temsilcileriyle bir ile bir araya geldi.

Başbakan, toplantıdan sonra basın mensuplarına yaptığı açıklamada, “Türkiye, Bulgaristan’da önemli bir yatırımcı ve Bulgar -Türk Ticaret ve Sanayi Odası’nın yeni ofisi, iki ülke arasında yoğunlaşan ticari ilişkilere daha fazla katkıda bulunacak. İstanbul’da bir iş forumu düzenleme fikri, ikili ortaklığı derinleştirme olanaklarının bir parçasıdır” diye kaydetti.

Petkov, Bulgaristan hükümetinin yolsuzluğa karşı sıfır tolerans politikasının, herkesin hukukun her şeyin üstünde olduğu şeffaf ve demokratik bir ortamda iş yapabilmesini sağladığını da sözlerine ekledi. Başbakan, “Bu yönde atılan bir diğer iyi adım da sınırda laboratuvar sorununu çözmektir” diye ekledi.

Başbakan, ülkemizin Yunanistan üzerinden doğal gaz alımını durdurma olasılığı ile ilgili şunları söyledi: “Rusya’nın tüm Avrupa Birliği ülkelerini kaybetmeyi göze alabileceğini düşünmüyorum. Bulgaristan’ın ilk adımı, bir bütün olarak AB’nin sağlam bir duruş sergilemesine yardımcı oldu”.  Avrupalı ​​ortaklarımızın birçoğundan Bulgaristan’ın sergilediği duruş için tebrik aldığını da sözlerine ekleyen Petkov, “Şimdiki hükümet, dış baskıya boyun eğme niyetinde değil ve ülkemizin çıkarlarını savunmaya devam edecek” dedi.

Başbakan, Koalisyon Konseyi’nin bu hafta kabul ettiği Bulgaristan vatandaşlarına yardım amaçlı eşi görülmemiş önlem paketine yönelik eleştirileri şöyle yorumladı: “Muhalefet sürekli yalan haber yaymaya çalışıyor. Bu insanların tek bir amacı var – gerilim yaratmak ve tamamen temelsiz olduğunu düşündüğüm bazı hırsları yapay olarak kışkırtmak”.

Petkov, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti konusunda şunları söyledi: “Başbakan olarak kendi başıma herhangi bir taahhütte bulunmuyorum. Prosedür çok açık – pozisyonumuz Koalisyon Konseyi’nde tartışılmalı ve karar Parlamento tarafından alınmalı”.

Kırcaalihaber

Read Previous

Kosova’da kamu çalışanlarından protesto

Read Next

Hırvatistan’da siyasi gerginlik: Başbakan cumhurbaşkanına “budala” dedi