Kosova Bağımsız Sendikalar Birliği, farklı alanlardan yüzlerce kamu çalışanın katılımıyla protesto düzenledi.

Eğitim, Bilim ve Kültür Sendikları Birliği’nin de destek verdiği protestoda kamu çalışanları Zahir Pajaziti Meydanı’nda Başbakanlık binasına doğru yürüdü.

Ellerinde, “Başbakan, taleplerimizi karşıla, genel greve mani ol”, “Maaş Yasası Nerede ?”, “İş ve çabanın değerlendirilmesini istiyoruz”, “1999’dan önce gerekli olan 15 yıllık iş deneyimi kriteri acilen kaldırılmalı” yazılı pankartlar taşıyan protestocular, Başbakanlık binası önünde, Maaş Yasası’nın hazırlanması ya da maaşlara zam yapmasını talep ettiler.

Kosova Bağımsız Sendikalar Birliği Başkanı Atdhe Hykolli, yüzlerce protestocu önünde yaptığı konuşmada, Maaş Yasası’nın yürürlüğe girmesine kadar Hükümetin maaşlara 100 Euro zam yapmasını talep etti.

Hykolli, “Bizi görmezden gelmeyin ve diyaloğun kapısını açın. Endişelerimiz gerçektir, bildiğiniz endişelerdir. Halihazırda onaylanması gereken ve böylece maaş sistemini düzgün bir şekilde düzenleyecek olan ancak ihmal edilen Maaş Yasa Tasarısı’nın hazırlanmasını talep ediyoruz. Bu süreçte, Kosova Cumhuriyeti’nin tüm çalışanları için 100 Euro’luk bir maaş artışı istiyoruz. Bilmelisiniz ki biz bu ülkenin temel direğiyiz ve sütunlar çatıyı tutar. Sütunlar çöktüğünde çatı da çöker” dedi.

Eğitim, Bilim ve Kültür Sendikları Birliği Başkanı Rrahman Jasharaj ise, kamu çalışanlarının taleplerini dinlemek yerine ABD’de bulunan Başbakan Kurti’yi kınayarak, Hükümeti daha radikal eylemler konusunda uyardı.

Kosovaport

Önceki Haber

AB Konseyi Başkanı’ndan Bosna Hersek’e resmi ziyaret

Sonraki Haber

Bulgaristan Başbakanı Petkov, Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileriyle bir araya geldi