Hırvatistan Başbakanı Andrej Plenkovic, Cumhurbaşkanı Zoran Milanovic’in Finlandiya ile İsveç’in NATO üyeliğinin engellenmesi hakkındaki yorumlarını sert bir dille eleştirdi.

Plenkovic, “NATO genişlemesine karşı özgün bir teziniz var, ancak o da Rusya‘nın Ukrayna‘ya karşı acımasız bir askeri saldırı düzenlediği ve Avrupa’daki güvenlik mimarisinin temellerini yıktığı bir zamanda geliyor. Tüm Batı dünyası Ukrayna ile dayanışma içinde olduğunu gösterdi. (Milanovic) Bunu inanarak mı yapıyor, bir talimat mı aldı yoksa sadece Moskova’nın çıkarları için çalışan faydalı bir budala mı?” ifadelerini kullandı.

Plenkovic, Milanovic’i tutarsız olmakla da suçlayarak, “Tezlerinden biri NATO’ya karşı, ikincisi ise Bosna Hersek‘teki Hırvatlar ile ilgili! Girişimi Bosna Hersek’teki Hırvatlara yardım mı edecek, yoksa onlar için her şeyi daha da zorlaştıracak mı? Kendisinin aksine hükümetimiz ve diplomasimiz, Seçim Yasası ve Bosna Hersek’teki Hırvatların hakları meselesini özgürleştirmek için devasa adımlar attı.” dedi.

Milanovic’in tüm bunları siyasi açıdan Hırvatistan’daki HDZ’ye ve Bosna Hersek’teki HDZ’ye zarar vermek için yaptığını savunan Plenkovic, “Bosna Hersek’teki Hırvatların kötü konumunu” farklılıklara yol açmak ve Bosna Hersek’teki siyasi tabanını zayıflatmak için kullanmak istediğini ileri sürdü.

Plenkovic, “İsveç ve Finlandiya’yı engelledi ve tüm Batı’ya, NATO üyelerine karşı şu anda Rusya’nın yanında NATO’nun genişlememesinin çıkarına olmaları için Rusya yanlısı bir mesaj gönderdi. Bunlar bizimle aynı fikirde olmadan yaptığı ciddi, çok derin, çok pervasız eylemlerdir.” dedi.

Balkan News

Önceki Haber

Bulgaristan Başbakanı Petkov, Bulgar-Türk Ticaret ve Sanayi Odası temsilcileriyle bir araya geldi

Sonraki Haber

İnsanlık tarihinin acı olaylarından Çerkes sürgünü