Boçvarski: Şirketin çalışma ruhsatının iptali için bir prosedür başlattık

Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, İçişleri Bakanı Oliver Spasovski ve Bulgaristan’da meydana gelen ve Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Blagoy Boçvarski 46 vatandaşın hayatını kaybettiği otobüs kazasıyla ilgili basın toplantısı düzenledi.

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Blagoy Boçvarski, şirketin dün kaza yapan otobüsü bildirmediği ve söz konusu otobüsün lisans sertifikası olmadığından dolayı Besa-Trans’ın işletme ruhsatının iptali için bir prosedür başlattıklarını söyledi.

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı olarak kazanın tüm nedenlerini belirlemek için çalıştıklarını kaydeden Boçvarski, “Şirket, uluslararası yolcu taşımacılığı lisansı almak için 18 Temmuz 2018’de bakanlığa talepte bulundu. Koşulları karşılayan tüm belgeler sunuldu ve lisans verildi. Araçlar için gerçekleştirilen teknik özellikler için uygun belgeler sunulmuştur. Sürücülerin bir listesi de gönderilmiştir.” diye konuştu.

46 Kuzey Makedonya vatandaşının hayatını kaybettiği Bulgaristan’da dün gece yanan aracın şirket tarafından bildirilmediğine dikkati çeken Boçvarski, “Şirket şu ana kadar uluslararası yolcu taşımacılığı için geçerli bir lisansa sahiptir. Ancak Bakanlık, yetkileri dahilinde, her bir araç için ayrı ayrı uluslararası yolcu taşımacılığı lisansı ile birlikte bir sertifika verir. Aracın şirket tarafından rapor edilmediği ve bu nedenle aracın Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’nın elektronik veri tabanında bulunmadığı sonucuna varıyoruz. Kanunun bu maddesine göre şirket, bir araç veya sürücüde meydana gelen her türlü değişikliği veya tescili en geç 15 gün içinde bakanlığa bildirmekle yükümlüdür.” ifadelerini kullandı.

Uluslararası taşımacılığın düzenlenmesinden Ulaştırma Müfettişliğinin sorumlu olduğunu kaydeden Boçvarski, Hükümetin bugün Ulaştırma Müfettişliğine şirketi teftiş etme talimatını verdiğini belirtti.

Read Previous

Spasovski: Otobüsün son teknik muayenesi bu yıl 5 Ekim’de yapıldı

Read Next

Türk balet Kuzey Makedonyalı dansçılara eğitim veriyor