Kuzey Makedonya Birinci Başbakan Yardımcısı Artan Grubi, Anayasa Mahkemesi (AYM) Başkanı Salih Murat’ı makamında ziyaret etti.

Anayasa Mahkemesi Başkanı Salih Murat, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Dostane bir havada gerçekleşen ikili görüşmede, Anayasa Mahkemesinin çalışmaları, ileriye yönelik beklentileri, Hukukun üstünlüğü, insan haklarına riayet konuları ve Uluslararası platformlarda yapılan girişimler tarafımca dile getirildi.” ifadelerine yer verdi.

Açıklamada, “Ayrıca, başta Anayasa Mahkemesi olmak üzere, diğer kurum ve kuruluşlarda anayasamızın temel ilkelerinden biri olan Hakça Temsilin, pratikte uygulanmasının büyük önem arz ettiğini vurguladım.” denildi.

Birinci Başbakan Yardımcısı Grubi de sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada görüşmede, Anayasa Mahkemesinin konumunu, yetkilerini ve aynı zamanda Mahkemenin bunları gerçekleştirirken karşılaştığı zorlukları ele aldıklarını belirtti.

Açıklamada, “Yasalar ve Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Anayasası tarafından güvence altına alınan bu sürece adil ve yeterli temsil ve saygıdan bahsettik. İkimiz de Anayasa Mahkemesinin ülkedeki hukukun ve anayasanın koruyucusu olduğu konusunda hemfikirdik. Bu mahkeme, ülke kurumlarının Anayasaya uygun olarak işlerliğini sağlar ve Anayasa ile güvence altına alınan hak ve özgürlüklerin korunmasını güvence altına alır.” ifadelerine yer verildi.

Önceki Haber

MATÜSİTEB nüfus sayımı ziyaretlerine TMBH ile devam etti

Sonraki Haber

Üsküp’te yayınlanan Köprü Dergisi 19 yaşında