Makedonya Türk Sivil Toplum Teşkilatları Birliği (MATÜSİTEB) Genel Başkanı Hüsrev Emin, Türk Milli Birlik Hareketi (TMBH) Genel Başkanı Erdoğan Saraç’ı TMBH Genel Merkezi’nde ziyaret etti.

TİMEBALKAN ÖZEL

Nisan ayında yapılması planlanan nüfus sayımı konusunun ele alındığı TMBH üyeleri ve MATÜSİTEB Genel Başkan Yardımcısı Yaşar Süleyman da yer aldı.

TMBH Genel Başkanı Erdoğan Saraç görüşmeyle ilgili TİMEBALKAN’a yaptığı açıklamada, nüfus sayımının Makedonya Türklerinin çok önemli meselelerinden biri olduğunu ve gerekli olduğunu söyledi.

Nüfus sayım yasası ile ilgili eleştirilerde bulunan Saraç, “Bu hükümetle güvenilir, inandırıcı ve kabul edilir bir nüfus sayımın yapılacağına inanmak abesle iştigaldir. Gerçekten referandum neticelerini saygılamayan, baskıyla, şantajla milletvekillerini satın alarak, Anayasa ve devletin ismini değiştirmesi adalet devletinin işleme işi hakikaten bu hükümetin böyle bir sayımın yapmasında gerçekçi olmadığının açık göstergeleridir. Bu yüzden endişelerimiz var.” ifadelerini kullandı.

– Nüfus sayımının Ramazan’a denk gelmesi düşündürücüdür

Yasa metninin tüm siyasi partilerin uzlaşısıyla kabul edilmiş olması gerektiğini vurgulayan Saraç, “Özellikle de müslümanlar için, Türkler için bu nüfus sayım işlemi 1 ile 24 Nisan arasında yapılması, tam Ramazan’a denk düşmesi hakikaten parlamentodaki milletvekillerin de bunu düşünmemesi son derece düşündürücüdür.” diye konuştu.

Hükümetin Haziran ayı sonuna kadar ülkenin kriz durumuyla yönetilmesi kararının alındığını hatırlatan Saraç, “Bu yasanın temel amacı insanların sağlığını, vatandaşın sağlığını korumaktır. Vatandaşın sağlığı söz konusu ise o zaman bu sayımcıların saymanların evlere nasıl girebileceği konusunda hiçbir hüküm yok, hiçbir metodoloji yok. O yüzden bu sayımın çoğu vatandaş tarafından haklı olarak anayasaya dayanan haklarına inanaraktan kabul etmemesi söz konusu olabilir.” değerlendirmesinde bulundu.

Makedonya Türkleri için kaliteli ve demografik yapıyı ortaya çıkaracak sayımın yapılması gerekliliğine dikkati çeken Saraç, “Maalesef Makedonya’da hak ve özgürlükler rakamlara endekslidir. Bu yüzden bu rakamların 19 yıl olmayan rakamaların yeni bir rakamlarla değiştirilmesi lazımdır. Biz bunun taraftarıyız.” şeklinde konuştu.

MATÜSİTEB’in ziyaretinin TMBH’nin kırmızı çizgilerinden biri olduğunu ifade eden Saraç, “Bu kırmızı çizgilerin üzerinde Türk unvanını taşıyan tüm kuruluşlarla yakından iş birliği yapmak ana vazifemizdir, görevimizdir. Bu konuda hiç kimsenin endişesi olmasın. Var olan eksiklikler tamamlanacaktır ve bizim lehimize söz konusu ise gereken adımlar atılacaktır.” ifadelerini kullandı.

– Nüfus sayımı Makedonya Türkleri için hayati öneme sahip

MATÜSİTEB Genel Başkanı Hüsrev Emin ise TMBH’ye nüfus sayımı konusunda bir ziyaret gerçekleştirdiklerini ve misafirperverlikten dolayı kendilerini teşekkürlerini iletti.

MATÜSİTEB olarak geçen hafta itibariyle nüfus sayımı ile ilgili istişare görüşmeleri yaptıklarını kaydeden Emin, “Geçen hafta diğer 2 Türk parti liderleriyle görüştük bugün de sayın Erdoğan Saraç beyle bu noktada eksikler, neler yapılabilir noktasında, dikkat edilmesi gereken konularda bazı bilgiler paylaşıldı, istişareler yapıldı. Bizler de hem sayım öncesi hem esnasında bir sivil toplum kuruluşu fonksiyonuyla birlikte saha çalışmaları, şuurlandırma, toplumumuzu bilgilendirme bu noktada hassasiyet gösterme noktasında yapılacak çalışmalarla ilgili bilgi alışverişinde bulunduk.” şeklinde konuştu.

Siyasi parti liderlerinin hassasiyet gösterdiğini belirten Emin, “Sayım meselesi kurumlar üstü, siyaset üstü, STK’lar üstü bir mesele olduğu için ortak noktalarda birleştiğimiz ve hemfikir olduğumuz konular var. Tabi metodoloji veya farklı noktalarda farklı düşünceler olsa da genel itibariyle nüfus sayımının Türklerin lehine şeffaf bir şekilde hakiki rakamları gösterecek şekilde ve mevcut durumda Türklerin sayısının nüfus sayısının manipüle edilmeden ilerdeki dönemde Kuzey Makedonya kurucu unsuru Türklerin de eksik olan temel hak ve özgürlüklerin uygulanması, daha ileri seviyeye yaklaşımı adına bu sayımlar çok önemli.” değerlendirmesinde bulundu.

Nüfus sayımının Makedonya Türkleri için hayati öneme sahip olduğunun altını çizen Emin, “Bu bilinçle hareket ettik ve bu bilinçle de çalışmalar yapacağız. Bu noktada inşallah bu ilk toplantıydı, ilk görüşme oldu. Önümüzdeki dönemde sık sık görüşeceğiz, sık sık toplantı yapacağız, sık sık birbirimizi ziyaret edeceğiz ve ortak çalışmalarla birlikte nüfus sayımıyla ilgili ortak faaliyetlerde bulunacağımızı inanıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

“Bulgaristan-Türkiye Karma Turizm Komitesi 3. Oturumu” Sofya’da düzenlendi

Sonraki Haber

Birinci Başbakan Yardımcısı Grubi’den AYM Başkanı Murat’a ziyaret