‘Batı medyasının iki yüzlü davranışının sebebi, Erdoğanfobya’

TRTWORLD Haber Müdürü Er, “Batı medyasının iki yüzlü davranışının sebebinin, Türkiye’ye karşı duydukları öfkeden ve ‘Erdoğan fobia’dan oluştuğunu düşünüyorum.” dedi.

Fetullahçı Terör Örgütü’nün 15 Temmuz Şehitler Köprüsü’nü kapatmasının ardından, ilk gasp etmeye çalıştığı yerlerden olan TRT’nin İngilizce kanalı TRTWORLD’ün haber müdürü Fatih Er ve yayın müdürü Resul Serdar Ataş, darbe girişimi gecesi yaşananlar hakkında, AA muhabirine açıklamalarda bulundu.

Fatih Er, TRTWORLD’ün Amerika’daki ofisinin kurulması hazırlıkları dolayısıyla Türkiye’de olmadığını ancak darbe girişimini haberini aldıklarında, Türkiye’deki yayın kesildiği için Londra’daki stüdyolardan yayına devam ettiklerini belirtti.

“Dış basında Sayın Cumhurbaşkanı’na duyulan bir fobi var”
Dış basının Türkiye’ye karşı ön yargılı tutumuna da değinen Fatih Er, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Dış basının Türkiye’ye karşı bu ön yargısı bugün başlamadı, dün de başlamadı. Yani darbeden önce de bu vardı. Ben bunu kişisel olarak bir ‘Erdoğan fobia’ olarak adlandırıyorum. Sayın Cumhurbaşkanı’na duyulan bir fobi var ve dış basın bunu her ortamda, atmosferde kullanmak istiyor. Maalesef darbede de demokrasi taraftarlarının yanında olmaktansa cunta yönetiminin yanında olmayı tercih ettiler. Bu dünya medyası için bir utanç kaynağı. Biz doğruları söylüyoruz, herhangi bir propaganda peşinde koşmuyoruz. Çünkü her şey ortada, çıplak gözle çok net bir şekilde görünebiliyor. Bunu gören uluslararası gazeteciler de var. Bunların bize destekleri de var. Batı medyasının iki yüzlü davranışının sebebini, Türkiye’ye karşı duydukları öfkeden ve Erdoğan fobiadan oluştuğunu düşünüyorum.”

Fatih Er, darbe girişimiyle ilgili belgesel hazırladıklarını kaydederek, “Biz dünyaya bu darbeyi, Türkiye’nin yaşadıklarını, bu darbeye önayak olan terör gruplarını net bir şekilde belgesellerle, yaptığımız yayınlarla duyurmaya devam edeceğiz.” dedi.

“Uluslararası medya korkunç ikircikli, korkunç tereddütlü davranmış oldu”
TRTWORLD yayın müdürü Resul Serdar Ataş ise TRTWORLD’ün global ölçekte yayın yapan İngilizce haber kanalı olduğunu belirterek, darbe girişimi sırasında askerlerin kanala girmesiyle bunun bir darbe girişimi olduğunu anlamadıklarını söyledi.

Kaba bir şekilde dışarıya çıkarıldıklarını aktaran Ataş, “Can güvenliğiniz için acilen burayı boşaltın’ denildi. Ama korkunç kaba bir biçimde girdiler, camlarımızı indirerek, mescidin camlarını, kafeteryanın camlarını ve bizim hem haber merkezine hem de program departmanına girişe yol veren turnikeleri kırarak içeri girdiler. Sonra haber merkezi boşaltıldı, hepimiz bahçeye toplandık, telefonlarımıza el konuldu. Buna direnen arkadaşlarımıza karşı dipçiklerle belli ölçüde şiddet kullanıldı.” diye konuştu.

Ataş, darbeci askerlerin global ölçekte yayın yapan bir televizyonun yayınını keserek, ülke imajına zarar vermek istediklerini ifade etti.

Dış basının darbe girişimi karşısındaki tavrını da eleştiren Ataş, sözlerini şöyle tamamladı:

“TRTWORLD olarak editoryal çizgimiz çok netti. Bu darbenin arkasında bir menfur örgüt var ve darbeyi Türk halkı püskürtmüştür. Bu iki konuda editoryal çizgimiz çok net oldu. Maalesef uluslararası medya korkunç ikircikli, korkunç tereddütlü davranmış oldu. Bu uluslararası medya açısından uzun vadede çok ciddi bir sıkıntı.”

AA

Read Previous

Gostivar’da Türkiye’ye destek mitingi düzenlendi

Read Next

MATTO: “Türkiye’de ekonomi normal seyrinde devam edecek”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *