MATTO: “Türkiye’de ekonomi normal seyrinde devam edecek”

Makedonya Türkiye Ticaret Odası (МАТТО), Türkiye Cumhuriyetinde meydana gelen son gelişmelerle ilgili olarak Makedonya Cumhuriyeti iş camiasıni mevcut durumla ilgili bilgi vermek için bugün yazılı bir açıklama yaptı.

MATTO yaptığı yazılı açıklamada , Türkiye Cumhuriyetinde ilan edilen olağanüstü hal uygulaması yalnızca demokrasiyi tehdit eden unsurlara karşı uygulanmakta olduğunun altı çizilerek “Türkiye Cumhuriyetindeki günlük yaşamı ve ekonomik aktiviteleri hicbir şekilde etkilememektedir” ifadelerini kullandı.

Yazılı açıklamada aynen şunlar belirtilmektedir:

“Merkezi Üsküp’de bulunan, 57 Türkiyeli ve Makedonyalı şirketin üyesi olduğu ve Makedonya Cumhuriyeti’nde bir milyar euro üzerinde yatırım ve ticaret hacmi bulunan Makedonya Türkiye Ticaret Odası (МАТТО), Türkiye Cumhuriyetinde meydana gelen son gelişmelerle ilgili olarak Makedonya Cumhuriyeti iş camiasını bilgilendirmek istemektedir. Cografyamızda herhangi bir ülkede yasanacak bu tip bir olayın bölgesel etki yapmamasının mümkün olmayacağının farkındayız. Türkiye Cumhuriyeti’nde 15.07.2016 günü yaşanan ordu içerisindeki FETO terör örgütüne mensup bir grubun anayasal düzene ve milli iradeye karşı giriştiği darbe girişimi Türk halkının büyük özverisi ve desteği ile önlenmiştir ve hemen akabinde bu menfur darbe girişimini yapan ve yapılmasına yardımcı olan kişileri tespit edilip gerekli önlemlerin alınması amacı ile 20.07.2016 günü olağanüstü hal ilan edilmiştir. Bu durum Makedonyalı şirketlerde, Türkiye ve Türk ortaklarıyla olan ticari ve diğer işbirlikleri hususunda bilgilendirilme ihtiyacına yol açmış olabilir. Türkiye Cumhuriyetinde ilan edilen olağanüstü hal uygulaması yalnızca demokrasiyi tehdit eden unsurlara karşı uygulanmakta Türkiye Cumhuriyetindeki günlük yaşamı ve ekonomik aktiviteleri hicbir şekilde etkilememektedir. Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti, ekonomik hareketliliklerin önceden olduğu gibi normal seyrinde devam edeceği, kurumların fonksiyonlarının normal devam edeceğini ve istikrarlı para ve banka sisteminin sağlanacağını garanti etmektedir. Türkiye Cumhuriyetinde sanayi üretimi büyumesi 2015 yılına göre %5.6 ve Gayrisafi milli hasıla büyümesi %4,8 ile dünyadaki en çok büyüyen ilk 5 ülkeden biridir. Tüm fabrikalar üretimlerine normal seyirlerinde devam etmektedir. Malların ihracatı ve ithalatinda herhangi bir kısıtlama ve engelleme bulunmamakta ve normal seyrinde devam etmektedir. Türk lirası oluşan bu durumlardan sonra yaklaşık %4 lük bir değer kaybı ile stabil hale gelmiştir bu değer kaybının da yakın zamanda daha asağılara düşeceği beklenmektedir. Makedonya Cumhuriyeti İstatistik Kurumu verilerine göre, Makedonya Cumhuriyeti ve Türkiye Cumhuriyeti arasındaki ticaret hacmi 2016 yılının ilk 5 ayında 175 milyon ABD $ değerindedir. Bu rakam 2015 yılının aynı dönemine kıyasen 21,5% büyümeyi ifade etmektedir. Aynı dönemde ihracat 19,8%, ithalat ise 22% büyüme kaydetmiştir. Makedonya Türkiye Ticaret Odası olarak iki ülke arasında gelişen bu işbirliğinin daha da büyümesi ve sağlamlaştırılması için Makedonya İş dünyasının hizmetinde olduğumuzu ve oluşan bu durumun Makedonyalı şirketlerde, Türkiye ve Türk ortakları ile süregelen veya baslayacakları işler açısından herhangi bir olumsuzluk oluşturmayacağı hususunu tüm paydaslarımıza duyurmak isteriz. “

Read Previous

‘Batı medyasının iki yüzlü davranışının sebebi, Erdoğanfobya’

Read Next

Türk Hava Yolları’nın tüm uçuş operasyonu aynı ivme ile kesintisiz devam ediyor

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *