Başbakan Davutoğlu: Gece rüyalarımızda bile Filistin’i unutmayız

AK Parti Genel Başkanı ve Başbakan Ahmet Davutoğlu, partisinin grup toplantısında yaptığı konuşmada, HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın Rusya programı ile ilgili olarak, “Bunlar, milletle beraber hareket etmektense, Türkiye ile kimin derdi varsa onlarla birlikte işbirliği yapmayı kendilerine ahlak edinmişler” dedi.

Davutoğlu, “Neden iki ay önce, bir sene önce gitmediler? Neden, bu milletin hava sahasını ihlal ettikleri için kriz yaşadığımız bir ülkeye, tam da böyle bir zamanda gidiyorlar?” ifadelerini kullandı.

“Kim Suriye halkını bombalarsa onun karşısındayız”

Türkiye’nin, DAEŞ’e karşı mücadelede uluslararası koalisyonun parçası olduğunu hatırlatan Davutoğlu, “Ama ister Rusya olsun, isterse başka zalim bir devlet olsun, kim Suriye halkını bombalarsa onun da karşısındayız, karşısında olacağız” diye konuştu.

“Gece rüyalarımızda bile Filistin’i unutmayız”

Davutoğlu, Türkiye-İsrail müzakerelerine yönelik eleştirilere ilişkin şunları kaydetti:

“Kim, ‘Türkiye Gazze halkını unutuyor, Filistin’e olan desteğini gözardı ederek İsrail ile yakınlaşma içine giriyor’ derse, bize en büyük bühtanı yapar. Biz, bırakın müzakerelerde, gece rüyalarımızda bile Gazze’yi unutmayız, Filistin’i unutmayız, Kudüs’ü unutmayız, Mescid-i Aksa’yı gözümüzün önünde hep dipdiri tutarız.”

“Ara Güler linç edilmeye çalışıldı”

Başbakan Davutoğlu, “Dünya çapında bir değer olan büyük fotoğraf sanatçısı Ara Güler, Cumhurbaşkanı’mızın fotoğraflarını çekti diye adeta linç edilmeye çalışıldı. Gerçekten üzülüyorum, bu nasıl bir tahammülsüzlüktür” dedi.

“Aziz Sancar önemli bir mesaj vermiştir”

“Aziz Sancar hocamızı arzu ettikleri kalıba, o dar dünya görüşlerine sığdıramayanların sergiledikleri tahammülsüz tutum ibretlikti” ifadelerkini kullanan Davutoğlu, “Prof. Dr. Aziz Sancar sadece başarısıyla değil sergilediği tavırla kendi dar dünyalarına sıkışanlara da önemli bir mesaj vermiştir” şeklinde konuştu.

“Türkiye, Avrupa kıtasının bir parçasıdır”

Davutoğlu, “AB’nin evrensel normlarında ifadesini bulan değerler bizim de değerlerimizdir” diyerek, şunları kaydetti:

“Türkiye, Avrupa kıtasının bir parçasıdır. Türkiye Avrupalı, Asyalı, Ortadoğulu, Kafkaslı, Balkanlı bir halktır ve Avrupa tarihi biz olmadan yazılamaz. Avrupa’nın geleceği de biz olmadan tayin edilemez.”

İstanbul’da 9 Aralık’ta çok özel gördüğü ve önem verdiği kadına yönelik şiddetin sonlandırılması toplantısına katıldığını anımsatan Davutoğlu, “Bir daha kadına hiçbir el kalkmasın diye gerekli her türlü tedbiri alıyoruz, almaya da devam edeceğiz. Kadınlarımız, çocuklarımız ve bütün halkımız şiddete karşı en güçlü şekilde direnci göstermeye kararlıdır” ifadelerini kullandı.

“Mehmetçiğin öncelikli vazifesi kutsal mekanlarımızı korumaktır”

Teröre destek verenlerin yalan ve iftiralarının da bitmek bilmediğini belirten Başbakan Davutoğlu, konuşmasına şöyle devam etti:

“Bunların eş başkanlarından birisi çıkıyor, ‘Diyarbakır Sur’da Kurşunlu Camii havadan bombalandı’ diye bir iddia ortaya atabiliyor. Modern çağdayız, bir cami eğer havadan bombalanmış olsa, Allah muhafaza, Türk Silahlı Kuvvetleri en büyük emanet olarak bu ülkedeki ve dünyada her yerdeki camileri koruyacak mekan olarak görür.

Davutoğlu, Mehmetçiğin birinci ve öncelikli vazifesinin Türkiye ve Türkiye dışındaki kutsal mekanların korunması olduğunu vurguladı.

“Rusya’ya sesleniyorum: Neden masum sivilleri vuruyorsunuz?”

Başbakan Davutoğlu, “Biz tüm komşularımızın toprak bütünlüğüne saygılıyız, bölgemizde sadece barış ve kardeşlik istiyoruz. Bu sadece bizim dış politikamızın ilkesel bir tutumu değil, aynı zamanda ulusal güvenliğimizin de bir garantisidir” dedi.

Davutoğlu, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“BM Güvenlik Konseyi daimi üyesi olması sıfatıyla dünyadaki barış ve güvenliğin teminatı gibi görülen Rusya’ya buradan sesleniyorum. Sizin Suriye’deki mevcudiyetinizin temeli nedir? Niye yaptığınız hava operasyonlarının yüzde 90’ı sivillere ve muhaliflere, ılımlı muhalefete dönüktür. Neden ‘DEAŞ’la mücadele için orada bulunuyoruz’ dedikten sonra Türkmen dağlarını, İdlip’i, Halep’i, masum sivil insanları bombalıyorsunuz?”

“Biz her zamanki ilkesel tutumumuzu sürdürüyoruz. DEAŞ’a karşı mücadelede uluslararası koalisyonun parçasıyız. Ama ister Rusya olsun, isterse başka zalim bir devlet olsun, kim Suriye halkını bombalarsa onun da karşısındayız, karşısında olacağız”

Başbakan Davutoğlu, “Rusya, sovyetik palavralar ve sovyetik iddialardan vazgeçerek diğer halklara dostlukla ve karşılıklı saygıyla yaklaşmak zorundadır. Suriye toprakları, Rusya’nın emperyal hedeflerinin parçası değildir, olmayacaktır” ifadelerini kullandı.

“Terör mağdurlarının her ihtiyacı karşılanacak”

Terörden, şiddetten mağdur olan vatandaşların gördükleri zararları karşılayacak güçte olduklarını ifade eden Başbakan Davutoğlu, “Terör sebebiyle ellerinde tek bir bavulla yollara düşen insanlarımızın, haftalardır dükkanını açamayan esnafımızın, okula gidemeyen öğrencilerimizin her türlü ihtiyaçlarını karşılayacağız” şeklinde konuştu.

Kaynak: AA

Read Previous

Muhalefetten Sıcak Kış Uyarısı

Read Next

İvanov Eleştirdi, Miloşoski Ana Muhalefet ve Demokratik Bütünleşme Birliğini Suçladı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *