Bakan Furkan Çako Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Ziyaret Etti

Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin 32. Bağımsızlık Kutlamaları vesilesiyle Dış Yatırımlardan Sorumlu Devlet Bakanı Furkan Çako, Cumhurbaşkanı Dış Politika Danışmanı İsmail Ali ve Bakanlık danışmanlarından oluşan bir heyet, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni ziyaret etti.

Sözkonusu ziyaret kapsamında, Bakan Çako, başta Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Mustafa Akıncı olmak üzere, Meclis Başkanı Sibel Siber, Başbakan Ömer Kalyoncu, Dışişleri Bakanı Emine Çolak ve Kültür Bakanı Kutlu Evren’le ikili görüşmeler yaptı.

12277170_10153084202156751_1092564874_n

Bakan Çako ayrıca Meclis Başkanı Sibel Siber’in düzenlediği Bağımsızlık resepsiyonuna katılan Makedonya heyeti Kırım Türk Tatar Lideri Mustafa Cemiloğlu başta olmak üzere Türk Dünyası’nın muhtelif yerlerinden gelen temsilcilerle de görüşmeler gerçekleştirdi.

Derviş Eroğlu, Mehmet Ali Talat, Serdar Denktaş gibi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’nin önemli siyasi figürleri ile görüşme imkanı bulan Furkan Çako, ziyaret esnasında Kıbrıs’lı yetkililer özellikle Kuzey Kıbrıs ve Güney Kıbrıs arasındaki çözüme yönelik gelinen noktadan söz ederken Başmüzakereci Özdil Nami’nin kendilerini konu hakkında detaylı bilgilenmede bulunduğunu kaydetti.

Bakanlık kabinesinden yapılan yazılı açıklamada Makedonya heyetinin özel olarak kültürel ve eğitim alanında işbirliği yapılması konuları üzerinde görüş alışverişinde bulunulduğu belirtiliyor.

TIMEBALKAN

Read Previous

İsmail Acar’ın “Sultanlar Üsküp’te” Temalı Resim Sergisi Açıldı

Read Next

Kosova Meclisi’ndeki Şiddet Sokaklara Sıçradı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *