İsmail Acar’ın “Sultanlar Üsküp’te” Temalı Resim Sergisi Açıldı

Türk ressam İsmail Acar’ın “Sultanlar Üsküp’te” temalı resim sergisi, Makedonya’nın başkenti Üsküp’teki tarihi Çifte Hamam’da sanatseverlerle buluştu.

Yunus Emre Enstitüsü Üsküp Türk Kültür Merkezince düzenlenen serginin açılışına Türkiye’nin Üsküp Büyükelçisi Ömür Şölendil, Makedonya Kültür Bakanlığı Müsteşarı Behicuddin Şehabi, akademisyenler, ülkedeki Türk kurumlarının temsilcileri ve diğer konuklar katıldı.

IMG_3738

Büyükelçi Şölendil, ortak tarihi ve kültürü yansıtan bu resim sergisi için İsmail Acar’a ve organizasyonu yapan Yunus Emre Enstitüsüne teşekkür etti.

Yunus Emre Kültür Enstitüsü Üsküp Türk Kültür Merkezi Müdürü Mehmet Samsakçı da serginin “kalıcı ve etkileyici” olacağını belirterek, gerek Türkiye’de gerekse yurt dışında sayısız karma ve kişisel sergilere katılan, renkli ve çarpıcı çizimlere sahip İsmail Acar’ın “Sultanlar Üsküp’te” temalı sergisini açmaktan duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

Samsakçı, Türkiye’nin sanatını Makedonya’ya, Makedonya’nın sanatını da Türkiye’ye tanıtmayı amaçladıklarını söyledi.

Türk ressam Acar ise daha önce “Sultanlar Venedik’te”, “Sultanlar Roma’da”, “Sultanlar Viyana’da” olarak açılan serginin Üsküp ayağında olmaktan mutluluk duyduğunu ifade ederek, serginin çıkış noktasının, bir dönem Osmanlı temasını içerdiğini kaydetti.

Acar’ın yağlı boya çalışmalarından oluşan sergi, bir hafta boyunca sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.

Haber: AA
Foto: TIMEBALKAN

Read Previous

Kosova’da Muhalefet Göz Yaşartıcı Gazdan Vazgeçmiyor

Read Next

Bakan Furkan Çako Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni Ziyaret Etti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *