Kuzey Makedonya’da Alternativa Partisi’nin bugün düzenlenen Merkez Yönetim Kurulu toplantısının ardından milletvekillerinin son olaylarla ilgili tutumunun çarşamba gününe kadar belli olacağını açıklandı.

Alternativa Sözcüsü Orhan Murtezani, parti içinde görüşmelerin devam ettiğini, şu anda herhangi bir kararlarının olmadığını, ancak ne olursa olsun milletvekillerinin tek ses olacağını söyledi.

Murtezani, “Perşembeye kadar vaktimiz olduğu için yarın partide görüşmeler devam edecek ve en geç çarşamba gününe kadar milletvekillerimizin nasıl bir tutum gösterecekleri konusunda somut bir duruş sergilemiş olacağız. Bununla birlikte, kesin olarak söyleyebileceğim bir şey var, nasıl bir karara sahip olursak olalım Alternativa’nın tüm milletvekilleri bir ve beraberdir ve karara hepsi tarafından saygı duyulacak.” diye konuştu.

Daha önce, Arnavut İttifakı-Alternativa koalisyonu milletvekili Skender Recepi-Zejd kendisinin aldatıldığını belirterek, Levica Partisi ile aynı yerde imzasının bulunmayacağını söyledi.

Altenativa milletvekilleri arasında Skender Recepi’nin yanı sıra parti lideri Afrim Gaşi, Safije Sadiki-Şaini ve Hüsni İsmaili de yer alıyor.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış anca istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Başbakan Zaev’in istifasını sunmaması ardından söz konusu yeni çoğunluk tarafından hükümete karşı güvenoyu önergesi verildi.

Meclis’te mevcut hükümet için perşembe günü güven oylaması yapılacak.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Zoran Zaev ve Ali Ahmeti Meclis’te görüşme gerçekleştirdi

Sonraki Haber

TDP son siyasi gelişmelerle ilgili açıklama yaptı