Kuzey Makedonya’da perşembe günü mevcut hükümet için güven oylaması yapılacağının kararlaştırmasının ardından iktidar ortakları Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği (SDSM) Genel Başkanı ve Başbakan Zoran Zaev ile Demokratik Bütünleşme Birliği (BDİ) Genel Başkanı Ali Ahmeti bir görüşme gerçekleştirdi.

VMRO-DPMNE’nin Hükümete güvenoyu önergesi sunmasının talebin ardından, iki koalisyon ortağı SDSM Genel Başkanı Zoran Zaev ve BDİ Genel Başkan Ali Ahmeti öğleden sonra geç saatlerde Meclis’te bir görüşme gerçekleştirdi.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış anca istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Başbakan Zaev’in istifasını sunmaması ardından söz konusu yeni çoğunluk tarafından hükümete karşı güvenoyu önergesi verildi.

Meclis’te mevcut hükümet için perşembe günü güven oylaması yapılacak.

120 sandalyeli Kuzey Makedonya Meclisi’nde hükümetin güvenoyu alabilmesi için 61 milletvekilinin oyu gerekiyor.

Önceki Haber

Bosna nehrine düşen Türk işçilerden haber alınamıyor

Sonraki Haber

Alternativa: Milletvekillerimiz bir ve beraberdir