Alternativa kararını netleştiriyor

Kuzey Makedonya’da yaşanan siyasi krizin giderilmesi ve mevcut hükümet çoğunluğunun artırılması amacıyla hükümete katılmak için davet alan Alternativa Partisi hükümete girip girmeme konusundaki kararını bugün verecek.

Alternativa’nın hükümette yer alıp almayacağına ilişkin nihai karar, bugün partinin en yüksek organı olan Merkez Yönetim Toplantısında verilecek.

Parti toplantısı Kalkandelen’deki parti merkezinde saat 19.00’da başlayacak.

Parti Sözcüsü Orhan Murtezani, Merkez Konseyi toplantısının yapılacağını doğrulayarak, nihai kararın bugün verileceğini ve oturumdan sonra düzenlenecek basın toplantısında daha fazla bilgiye ulaşılacağını söyledi.

Parti lideri Afrim Gashi, Alternativa’nın Hükümete katılımını ve dört milletvekilinin desteğini görüşmek üzere SDSM Başkanı Zoran Zaev ile şimdiye kadar üç toplantı yaptı.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Hükümete karşı yapılan güvensizlik oturumu Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi’nin oylama saatinde ortadan kaybolmasının ardından başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

26 Kasım’da düzenlenen SDSM MYK toplantısında Genel Başkan Zoran Zaev’in istifası kabul edilmiş ve 12 Aralık’ta yeni genel başkanın seçileceği kongre kararlaştırılmıştı.

Mevcut SDSM Genel Başkanı Zoran Zaev ve SDSM Yürütme Kurulu üyesi ve başkan adayı Dimitar Kovaçevski, hükümet çoğunluğunun artırılması için Alternativa Partisi ile görüşmeler gerçekleştiriyor.

Read Previous

Vuçiç: Sırbistan’da iç savaş tehdidi yok

Read Next

Geleneksel Türk Okçuluğu kursuna İpek’te yoğun ilgi