Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, Sırbistan’da iç savaş tehdidi olmadığını ve bu yöndeki iddiaların “aptalca” ve hayalden ibaret olduğunu söyledi.

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vuçiç, ülke genelinde yapılacağı duyurulan yeni protesto gösterilerine ilişkin açıklamasında Sırbistan’da iç savaş tehdidi olduğu iddialarını reddetti. Sırbistan’daki protesto gösterilerinin hükümetin güçsüzlüğünü değil fikir özgürlüğü ve demokrasinin göstergesi olduğunu söyleyen Vuçiç, 4 Aralık Cumartesi gerçekleştirileceği duyurulan protestolarda göstericileri diğer vatandaşları “terörize edecek” eylemlerden kaçınmaya çağırdı.

İç savaş tehdidine ilişkin söylemler, haftasonu birçok şehirde gerçekleştirilen protesto gösterilerine polisin sert müdahalesi ve bazı hükümet yanlısı aktivistlerin protestoculara saldırmasından sonra ortaya çıkmıştı.

Yol kapama eylemi yapan protestocuların üzerine iş makinesi ile ilerleyen bir vatandaşın da Cumhurbaşkanı Vucic tarafından “anayasal haklarını kullandığı” şeklinde savunulması da tepkiye neden olmuştu.

BalkanNews

Önceki Haber

Kosova Savunma Bakanı’ndan Türkiye’ye teşekkür

Sonraki Haber

Alternativa kararını netleştiriyor