Geleneksel Türk Okçuluğu kursuna İpek’te yoğun ilgi

Geleneksel Türk Okçuluğu Kursu Priştine, Prizren ve Mamusa’dan sonra Kosova’nın İpek şehrinde de başladı.

Yunus Emre Enstitüsü destekleriyle ve Toksark Siparentum Okçuluk Kulübü işbirliğiyle Geleneksel Türk Okçuluğu Kursu Priştine, Prizren ve Mamuşa’dan sonra İpek’te yoğun ilgi ve katılım ile resmen başladı.

Genç kuşakların Geleneksel Türk Okçuluğunu tanımasını ve farklı bir beceri kazanmasını sağlamak amacıyla başlatılan kurslar tüm hızıyla devam ediyor.

Kosova Yunus Emre Enstitüleri Müdürü Dr. Mehmet Ülker, Kemankeş Projesi kapsamında Türkiye’de, Türk Okçuluğu eğitimi alan kişiler tarafınca geleneksel okçuluk dersleri verildiğini söyledi.

Okçuluk kursu için Priştine, Prizren ve Mamuşa’dan sonra İpek’te de yoğun bir talebin olduğunu ve bu durumdan memnuniyet duyduklarını dile getiren Ülker, 4 ayrı noktada verilen kurslarda yaklaşık 200e yakın kursiyerin eğitim gördüğünü dile getirdi. Ülker, tarihi dizilerin de bu ilgide payı olduğunu belirterek, “Diriliş Ertuğrul dizisini izleyen Kosovalılar, okçuluk öğrenmek istiyor. 200’e yakın öğrencimizin yaklaşık yarısını bayan sporcular oluşturuyor.” diye konuştu.

İpekte ilk defa okçuluk kursunun açıldığını vurgulayan Ülker, 8 hafta sürecek eğitimin ardından, 16 ülkedeki okçuluk kurslarından seçilen sporcuların, ağustos ayında İstanbul’da düzenlenecek müsabakalarda yarışacağını belirtti. Ülker, Kosova ile Türkiye arasındaki yoğun kültürel ilişkileri, spor alanında da geliştirmek istediklerini sözlerine ekledi.

Türkiye’de eğitim gören Kosovalı antrenörlerin verdiği ilk derste, kursiyerlere Türk okçuluğunun tarihi ve temel kuralları anlatıldı. Dersin ardından kursiyerler, ok atma imkânı buldu.

Read Previous

Alternativa kararını netleştiriyor

Read Next

Otobüs kazasında hayatını kaybeden 45 kişinin naaşı Üsküp’e vardı