Almanya, Fransa ve Polonya’dan Kosova’ya yönelik vize muafiyeti açıklaması

Fransa, Almanya ve Polonya, Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından Cuma günü yayınlanan ortak bir bildiriyle, Kosova’ya yönelik vize muafiyeti konusunda ilerleme çağrısında bulundular.

Söz konusu ortak bildiride vize muafiyeti yanı sıra Avrupa Birliği liderliğindeki Kosova ve Sırbistan arasındaki diyaloğa da değinildi.

Üç ülke, Kosova ve Sırbistan’ın Avrupa yolunda ilerlemelerini ve bölgede istikrara katkıda bulunmalarını sağlayacak kapsamlı bir anlaşmaya duyulan ihtiyacı vurguladı.

Ortak açıklamada, “Kosova-Sırbistan diyaloğuna öncülük eden Avrupa Birliği’ni  destekliyoruz ve Kosova ile Sırbistan’ın  Avrupa yolunda ilerlemeleri ile bölgede istikrara katkıda bulunmalarını sağlayacak kapsamlı bir anlaşmaya duyulan ihtiyacı vurguluyoruz. Kosova’ya vize muafiyeti konusunda ilerleme çağrısında bulunuyoruz. Ülkelerimiz, Batı Balkan ülkelerinin bölgesel işbirliğini ve AB üyeliğini teşvik etmek için ek bir araç olarak Berlin Sürecine güçlü bir şekilde bağlıdırlar; Batı Balkanlar’daki altı ülkenin ortak bir bölgesel pazar yaratmaya yönelik tarihi kararının uygulanmasının önemli buluyoruz. Bölgeye verdiğimiz önemi göz önünde bulundurarak ve ortak desteğimizin bir işareti olarak, bu bölgeye üçlü bir ziyarette anlaştık. AB ile Batı Balkanlar arasındaki bağların daha da güçlendirilmesini savunuyoruz” ifadelerine yer verildi.

KURTİ VE OSMANİ’DE TEŞEKKÜR

Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani, Fransa, Almanya ve Polonya tarafından sunulan ortak bildiri için teşekkür ederek, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Bu gecikmiş süreç, Kosova kurumlarının devamlı çalışmaları ve  müttefiklerimizin desteğiyle yeniden rayına oturdu” dedi.

Başbakan Albin Kurti de, “Kosova’ya yönelik vize muafiyetinin yeniden teyit edilmesini, AB’nin genişlemesine, Berlin Sürecine ve Ortak Bölgesel Pazara yönelik açık taahhütlerini memnuniyetle karşılıyorum. Ortak ziyaretlerini dört gözle bekliyorum” ifadelerine yer verdi.

Kosovaport

Read Previous

Rusya-Ukrayna savaşında en kritik dönemlerden biri yaşanıyor

Read Next

Bulgaristan Savunma Bakanı Stoyanov, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Sekizkök ile görüştü