Bulgaristan Savunma Bakanı Stoyanov, Türkiye’nin Sofya Büyükelçisi Sekizkök ile görüştü

Bulgaristan Savunma Bakanı Dimitır Stoyanov ve Türkiye Cumhuriyeti Sofya Büyükelçisi Aylin Sekizkök, 14 Eylül Çarşamba günü savunma alanındaki ikili ilişkileri görüştüler.

Görüşmede karmaşık güvenlik ortamı ve her iki ülkenin karşı karşıya kaldığı zorluklar tartışıldı. Görüşmede ikili iş birliğinin iyi düzeyde olduğu vurgulandı. Bakan Stoyanov, “NATO üyesi ülkeler ve komşu ülkeler olarak ortak çıkarlarımız var” dedi.

Türkiye’ye düzensiz göçü dizginlemek için gösterdiği çabalar için teşekkür eden Bakan, “Bulgaristan, Bulgaristan-Türkiye sınırının korunmasında her zaman Türkiye’nin önemli rolünü göz önünde bulundurmuştur” dedi ve devlet sınırını korumanın şu anda Bulgaristan Ordusu’nun görevlerinden biri olduğuna dikkat çekti.

Stoyanov, “500’den fazla askeri personel, Sınır Polis Genel Müdürlüğü ekipleri ile birlikte sınır koruma görevlerini yürütmektedir. Bir adet insansız hava aracı kullanıyoruz. Ülkemizin Hava Kuvvetleri’ne ait bir helikopterin de bu göreve dahil olmasını bekliyoruz. Devlet sınırını korurken tüm uluslararası anlaşmalara uyulur” diye kaydetti.

Aylin Sekizkök, “Sınır güvenliği gündemimizin en önemli maddelerinden biridir. Türkiye Cumhuriyeti, Türkiye-Bulgaristan sınırındaki kaçak göçmenleri caydırmak için gerekli organizasyonu oluşturmuştur. Yardım etmeye hazırız ve sizin yanınızdayız” diye kaydetti.

Görüşmelerde her iki ülkenin topraklarındaki askeri anıtların ve anıt mezarların restorasyonu ve bakımına da vurgu yapıldı.

Savunma Bakanlığı’nda yapılan toplantıda Savunma Bakan Yardımcısı Teodora Gençovska, Özel Kalem Müdürü Vladko Vladov, Savunma Politikası ve Planlama Müdürü Tuğgeneral Radostin İliev, Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği Müsteşarı Erman Topçu ve Türkiye’nin Sofya Büyükelçiliği Askeri Ataşesi Albay Sevgin Hür hazır bulundular.

Kaynak: Kırcaalihaber

Read Previous

Almanya, Fransa ve Polonya’dan Kosova’ya yönelik vize muafiyeti açıklaması

Read Next

Arnavutluk’ta “2. Balkan Çalışmaları Kongresi” başladı