AGİT Dönem Başkanı Osmani: “Kosova’nın kuzeyindeki gerilim azaltılmalı”

Avrupa Güvenlik ve İşbirliği Teşkilatının (AGİT) Dönem Başkanı ve Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani, Kosova’nın kuzeyindeki gerilimin azaltılması gerektiği uyarısında bulundu.

Kosova’nın başkenti Priştine’deki resmi ziyaretleri kapsamında Dışişleri Bakanı Donika Gervalla-Schwarz ile bir araya gelen Osmani, görüşmenin ardından düzenlenen ortak basın toplantısında konuştu.

AGİT’in Kosova ile Sırbistan arasındaki diyaloğu desteklediğini aktaran Osmani, “Kosova’nın kuzeyindeki gerilimin azaltılması ve Avrupa Birliği’nin (AB) sağladığı siyasi diyalog sürecinin başlatılması büyük önem arz ediyor.” dedi.

Osmani, AGİT’in iki ülke arasında varılacak anlaşmaların uygulanmasına destek vermeye hazır olduğuna işaret etti.

Gervalla-Schwarz da AGİT’in yaptığı çalışmalarla Kosova’yı demokratikleştirdiğine dikkati çekerek, “Görüşmede, Kuzey Makedonya ile Kosova arasındaki ilişkileri de ele aldık. İki ülke arasındaki iyi ilişkiler, Batı Balkan bölgesinin, bir çatışma bölgesi değil de komşu ülkelerin karşılıklı saygı ve anlayış içerisinde iş birliği yaptığı bir bölge olduğunu kanıtlar nitelikte.” diye konuştu.

Batı Balkan ülkelerinin, Berlin süreci kapsamında vardıkları anlaşmayı uygulamaları gerektiğini belirten Gervalla-Schwarz, Kosova, Kuzey Makedonya ve Arnavutluk’un söz konusu anlaşmaları onaylayıp uygulama evresine geçtiklerini anımsattı.

Kosova’nın kuzeyinde çoğunlukla Sırpların yaşadığı 4 belediyede 23 Nisan’da yapılan yerel seçimleri Arnavut siyasi partilerinin adayları kazanırken, seçimler Kosovalı Sırplar tarafından boykot edilmişti.

Kosova Merkez Seçim Komisyonunun (KQZ), olağanüstü yerel seçimlerde bölgede kayıtlı 45 bin 95 seçmenden sadece 1567’sinin (yüzde 3,47) oy kullandığını açıklamıştı.

Balkan News

Read Previous

K. Makedonya’da tek partiden iki partiye dönüşen parti başkanları “iş birliği” anlaşması imzaladı

Read Next

Milorad Dodik: “Vladimir Putin dostum ve buna büyük önem veriyorum”