K. Makedonya’da tek partiden iki partiye dönüşen parti başkanları “iş birliği” anlaşması imzaladı

Kuzey Makedonya’da geçtiğimiz yıllarda fikir ayrılığına düşerek Besa Hareketi’nden ayrılan ve yeni isimle kurulan Alternativa Partisi ile Besa Hareketi arasında “iş birliği” anlaşması imzalandı.

Muhalefette bulunan iki Arnavut partisinden yapılan ortak açıklamada, “Besa Hareketi ve Alternativa olarak güçlerimizin birleştirilmesiyle birlikte Kuzey Makedonya’daki Arnavutların stratejik ve milli çıkarlarını bütüncül bir şekilde koruyacağımızın bilince vardık.” denildi.

Anlaşma sağlanan ve iş birliği yapılacak birçok noktanın paylaşıldığı açıklamada, söz konusu anlaşma Arnavut muhalefetinin birliğinin inşa edileceği bir sözleşme olarak nitelendirildi.

Hatırlanacağı üzere, 2014 yılında kurulan ve katıldığı ilk seçimlerde ciddi oy oranı alan Besa Hareketi’nde 2017 yılındaki yerel seçim başarısızlığının ardından fikir ayrılıkları oluşarak parti iki gruba ayrılmış ve 2019 yılında düzenlenen kongrede başkanlığa seçilen Afrim Gashi ve beraberindekiler Alternativa Partisi’ni kurmuştu.

2020 yılında düzenlenen genel seçimlere SDSM listelerinden katılan Besa Hareketi 4 milletvekili elde etmiş, aynı seçimlere Arnavut İttifakı ile koalisyon olarak giren Alternativa Partisi de 4 milletvekili çıkarmıştı. Geçen süreçte iki partiden birer milletvekili istifa ederek bağımsız bir şekilde hareket ederken iki siyasi partinin 3’er milletvekili bulunuyor.

Read Previous

“1 Temmuz’dan itibaren ucuz günlük elektrik tarifesine geri dönülecek”

Read Next

AGİT Dönem Başkanı Osmani: “Kosova’nın kuzeyindeki gerilim azaltılmalı”