Milorad Dodik: “Vladimir Putin dostum ve buna büyük önem veriyorum”

Bosnalı Sırp lider Milorad Dodik, Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin’in dostu olduğunu ve buna büyük önem verdiğini ifade etti.

Bosna Hersek dahilindeki iki entiteden biri olan Sırp Cumhuriyeti’nin (RS) Başkanı Milorad Dodik, Rus RIA Novosti gazetecilerine Putin ile Moskova’da gerçkeleştirdiği görüşmeye ilişkin olarak yaptığı açıklamada, “Görüşme çok başarılıydı, sürekli konuştuğumuz tüm konular hakkında konuşmaya devam ettik. İlişkilerimizdeki mevcut durum, bölgesel ve küresel gündem hakkında fikir alışverişinde bulunduk. Vladimir Vladimirovič Putin’in ve Rusya Federasyonu’nun Republika Srpska’ya olan dostane ilişkisi bir kez daha teyit edildi. Güvenilir ortaklar olduğumuzu onayladık ve tüm buluşmalarımız bunun kanıtıdır” dedi.

Putin’le görüşmede ülkeye ulaştırılan Rus gazının fiyatı ve ruble ile ödeme gibi konuların görüşüldüğünü ifade eden Dodik, “Rus tarafıyla termik santrallerin yeniden inşası, madenlerde çalışmak için ekipman temini konularında müzakerelerdeyiz, tüm bu konular da koordinasyon ve iç prosedürler gerektiriyor. Daha önce üç Rus helikopteri satın aldık, bunlardan ikisi zaten Republika Srpska’ya teslim edildi ve sonuncusunun teslimi bekleniyor. Bu yönde ilerideki ihtiyaçlar hakkında konuşmak gerekiyor” dedi.

Putin ile dostluğu konusunda şüphe olmadığını ve bunun kendisi için önemli olduğunu ifade eden Dodik, “Devlet Başkanı Putin, ülkesi ve halkıyla ilgilenen biri. Daha önce Batı ve NATO ile konuşmaya teşebbüs ettiğinde de her zaman prensipli hareket etti ve ortak bir güvenlik ve politika oluşturmaya çalıştı. Fakat kendisini dinlemediler ve Yugoslavya’ya yaptıklarını Rusya’ya da yapmaya devam ettiler. Her halükarda, Başkan Putin’e olağanüstü kıymet veriyorum” diye konuştu.

“Rus güçlerinin Bosna Hersek’ten çekilmesi hataydı”

Sırp lider, Sputnik’e yaptığı açıklamada ise Rus barış güçlerinin 2003’te Bosna Hersek’ten çekilmesinin hata olduğunu söyledi.

Uluslararası topluma ait diğer askeri güçler Bosna Hersek’te kaldığı sürece Rusların da kalması gerektiğini söyleyen Dodik, Rusların ülkede kalmış olmasının Sırpları memnun edeceğini ifade etti.

Balkan News

Read Previous

AGİT Dönem Başkanı Osmani: “Kosova’nın kuzeyindeki gerilim azaltılmalı”

Read Next

Benzin fiyatlarına zam