Adalet Bakanı Mariçiç’ten Temyiz Mahkemesi’nin Miyalkov kararına eleştiri

Kuzey Makedonya Adalet Bakanı Boyan Mariçiç, Üsküp Temyiz Mahkemesi’nin Güvenlik ve İstihbarat İdaresi (UBK) eski müdürü Saşo Miyalkov’un 11 milyon euro kefaletle serbest kalma kararını eleştirdi.

Adalet Bakanı Boyan Mariçiç sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, Temyiz Mahkemesi’nin Saşo Miyalkov’u serbest bırakma kararının, vatandaşların mahkemelere zaten sarsılmış olan güvenini azalttığını söyledi.

Miyalkov’un gerçek bir kaçış riski altında olduğunu ve tüm Makedon halkını üzen olaylar için bir fırsat olduğunu hatırlatırım diyen Mariçiç, “Bu kararı veren Üsküp Temyiz Mahkemesi hakimleri Gjoko Ristov ve Enver Beceti, böyle bir kararı neye dayanarak aldıklarını ve tekrar kaçma riski olursa nasıl sorumluluk alacaklarını kamuoyuna açıklamalıdır. Mahkeme bağımsız olmasına rağmen vatandaşların yargıya güvenebilmesi için kararlarını kamuoyuna açıklamak zorundadır. Hâkimlerin bu kararı hangi gerekçelerle verdiklerini araştırmak için Yargı Kurulu’na çağrıda bulunuyorum.” ifadelerini kullandı.

Read Previous

Miyalkov 11 milyon euro kefaletle serbest kalıyor

Read Next

SON DAKİKA: Başbakan Zaev resmen istifa etti