Miyalkov 11 milyon euro kefaletle serbest kalıyor

“Target-Tvrdina” davasında 12 yıl hapse çarpıtırılan Güvenlik ve İstihbarat İdaresi (UBK) eski müdürü Saşo Miyalkov 11 milyon euro kefalet ile serbest kalacak.

Üsküp Temyiz Mahkemesi, UBK’nin eski müdürü Saşo Miyalkov’un 11 milyon 106 bin 501 euroluk kefalet ücreti ile serbest kalmasını kabul etti.

Temyiz Mahkemesi’nden MİA’ya yapılan açıklamada, “Miyalkov, gözaltı tedbirini ihtiyati tedbirlere, yani pasaporta el konulmasına ve mahkemeye çıkma zorunluluğuna dönüştüren mali garanti eklendikten sonra serbest bırakılacak.” denildi.

Saşo Miyalkov, birkaç gün boyunca ev hapsinde tutulduktan sonra bu yıl 26 Şubat’tan bu yana Şuto Orizari’deki hapisanede bulunuyor.

Miyalkov’un Target-Tvrdina davası dışında birkaç farklı davada da hukuki süreçleri devam ediyor.

– Target-Tvrdina davası

“Tvrdina davası” 29 Mart 2016’da açılırken, “Target davası” 17 Kasım 2016’da başlamış, iki dava daha sonra birleştirilmişti.

“Target-Tvrdina davası”nın iddianamesine göre, UBK tarafından 2008-2015’te haklarında mahkeme kararı olmadan 4 bin 286 telefon yasa dışı şekilde dinlenmiş.

Miyalokov’un yanı sıra eski İçişleri Bakanı Gordana Yankulovska, Yunanistan’a kaçan eski İçişleri Bakanlığı Birim Amiri Goran Gruyevski ile UBK çalışanı Nikola Boşkovski, Miyalkov’un Özel Kalem Müdürü Toni Yakimovski de yargılananlar arasında yer alıyor.

Read Previous

Bosna Hersek’te Sırp Cumhuriyeti entitesinde siyasi partilerin genel merkez binaları arandı

Read Next

Adalet Bakanı Mariçiç’ten Temyiz Mahkemesi’nin Miyalkov kararına eleştiri