SON DAKİKA: Başbakan Zaev resmen istifa etti

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, istifa mektubunu Meclis’e sundu.

Zoran Zaev istifa mektubunda, “Bu mektupla, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Başbakanı görevinden istifa ettiğimi bildiririm. Bu kararı yerel seçimlerin sonucundan kaynaklanan mantıklı bir adım ve seçim sonuçlarına karşı alınan sorumluluğun bir ifadesi olarak aldım.” ifadelerini kullandı.

Son seçimlerin sonuçlarının yerel olmasına rağmen, ülkenin içinde bulunduğu siyasi duruma bakıldığında ulusal bir siyasi ağırlığa sahip olduğunu kaydeden Zaev, “Bu şartlar altında şahsım ve Başbakan olarak inandığım demokratik ve Avrupa değerlerinden dolayı ülkeyi Avrupa-Atlantik yolunda yönlendirmeye devam etmek hem halkım hem ülkem nezdinde sorumsuz ve haksızlık olacaktı.SDSM saflarından bir başka başbakanın bunu hem vatandaşlar hem de devlet için başarıyla daha iyi bir şekilde başaracağına inanıyorum.” değerlendirmesinde bulundu.

Milletvekillerine, iki hükümetteki bakanlara ve vatandaşlara teşekkür eden Zaev, “Bu kararımın, kişisel siyasi reyting kaygısı taşımadan ve bunu devlet çıkarlarından öne koymadan, halkımızın ve devletimizin iyi ve güvenli geleceği için zor ama tarihi açıdan önemli kararlar alma sorumluluğunu üstlenen bir politikacı olma kararlılığımla örtüştüğünü zaman gösterecek. ” diye konuştu.

Kuzey Makedonya Başbakanı Zoran Zaev, 31 Ekim’de düzenlenen yerel seçimlerde alınan başarısız sonuçların ardından hem parti genel başkanlığı hem de başbakanlık görevlerinden istifa edeceğini duyurmuştu.

Başbakan Zaev’in istifasını Meclis Başkanı Talat Caferi’nin açıklaması gerekirken, alınan bilgilere göre açıklamayı yarın meclis konularına ilişkin oturumdan önce yapacak.

Zaev’in istifasının onaylanmasıyla birlikte tüm kabinesi istifa edecek ve ardından cumhurbaşkanı 10 gün içinde 20 günlük sürede yeni hükümeti kurulması için yetki verecek.

Zoran Zaev, VMRO-DPMNE’den Nikola Gruevski’nin seçimleri kazanması ancak hükümeti kuramamasının ardından 2016 yılında başbakanlık görevini almıştı.

– Kuzey Makedonya’daki son siyasi gelişmeler

Kuzey Makedonya’da 31 Ekim’de yerel seçimlerin ikinci turu düzenlendi. İktidar partisi Makedonya Sosyal Demokratlar Birliği’nin (SDSM) başkent Üsküp ve birçok belediyeyi kaybetmesinin ardından Zoran Zaev, seçim başarısızlığını üstlenerek başbakanlık ve parti genel başkanlığı görevlerinden istifa ettiğini açıklamış ancak istifasını Meclis’e sunmamıştı.

Başbakan Zoran Zaev’in istifası ardından hükümet koalisyonunu oluşturan siyasi partilerden Zaev’e ve mevcut hükümete destek açıklamaları gelirken, ana muhalefet partisi VMRO DPMNE Genel Başkanı Hristijan Mickoski, yeni hükümet çoğunluğu ve hızlı erken genel seçim çağrısında bulunmuştu.

5 Kasım Cuma günü VMRO DPMNE, Arnavut İttifakı, Alternativa, Besa Hareketi ve Levica temsilcilerinin mecliste yaptığı toplantı sonrasında muhalefet tarafından yeni meclis çoğunluğunun oluşturulduğu açıklanmıştı.

Hükümete karşı yapılan güvensizlik oturumu Besa Hareketi milletvekili Kastriot Recepi’nin oylama saatinde ortadan kaybolmasının ardından başarısızlıkla sonuçlanmıştı.

26 Kasım’da düzenlenen SDSM MYK toplantısında Genel Başkan Zoran Zaev’in istifası kabul edilmiş ve 12 Aralık’ta genel başkanlığa Dimitar Kovaçevski seçilmişti.

Mevcut SDSM Genel Başkanı Zoran Zaev ve SDSM Yürütme Kurulu üyesi ve başkan adayı Dimitar Kovaçevski, hükümet çoğunluğunun artırılması için Alternativa Partisi ile 3 görüşme gerçekleştirmişti.

Read Previous

Adalet Bakanı Mariçiç’ten Temyiz Mahkemesi’nin Miyalkov kararına eleştiri

Read Next

TBMM Başkanı Şentop, Sırbistan Başbakanı Brnabiç ile görüştü