940’ı aşkın Almanya’lı şirket Bulgaristan’da üretim ve ticari faaliyetler gösteriyor

Bulgaristan Ekonomi ve Sanayi Bakanı Bogdan Bogdanov, Almanya’nın Münih kentinde Bavyera-Bulgaristan B2B Forumu’nun açılış konuşmasını yaptı.

Bakan, “Almanya, Bulgaristan’ın önde gelen ticaret ortağı ve 2022’de ikili ticaret hacminde rekor kırdık. Bu ticaretin 1/3’ü, ülkemizde en büyük yatırım varlığına sahip üç Alman Federal Cumhuriyeti’nin eyallerinden biri olan Bavyera ile yapılan ticaret sayesinde gerçekleşiyor” diye kaydetti. Onun ifadesine göre, 260’tan fazla temsilciliği ve şubesi bulunan 940’tan fazla Bavyeralı şirket, Bulgaristan’da üretim ve ticari faaliyetler gösteriyor. 

Forumda Bulgaristan ve Bavyera’nın aktif ortaklık ilişkilerinin bulunduğu bilgi ve iletişim teknolojileri  (BİT) sektörü vurgulandı. Bogdanov, “Bu, ülkemizde en hızlı büyüyen sektörlerden biri olup, ülkemizde yenilikçi ve dünya çapında tanınan şirketlerden oluşan gelişmiş bir ekosistem bulunmaktadır” dedi. Dinamik ve değişen ortam göz önüne alındığında sektörün istikrar ve öngörülebilirliğe ihtiyacı olduğunu belirten Bakan, “Bu nedenle Bulgaristan insan kaynaklarının geliştirilmesine büyük önem veriyor” diye vurguladı. Bogdanov’un ifadesine göre, ülkemiz dijital ve yeşil teknolojilerde öncü yenilikler yaratabilir. Bakan, “Bulgaristan yetenekli mühendislere ve yeterli uzmanlığa sahip ve ülkemizde yüksek teknoloji sektöründe sinerji ve ortaklıklar sağlanabilir” diye kesin konuştu. 

Hükümetin uzay endüstrisine ve finteche ağırlık verdiğini belirten Bogdanov, “Bu sektörlerin geliştirilmesine yönelik yatırımları destekliyoruz ve ülkemiz iş projelerinin gerçekleştirilmesi için cazip koşullar sağlıyor” dedi ve  Bulgaristan’ın hâlihazırda yüzlerce yüksek teknoloji şirketine ev sahipliği yaptığını da sözlerine ekledi.

Bakan, çalışma ziyareti kapsamında otomotiv, elektronik ve ulaştırma sektörünün önde gelen Bavyera firmalarının temsilcileriyle de bir araya gelerek onlarla ülkemizdeki yatırım fırsatları görüşüldü. Bunlar arasında otomotiv elektroniğinin yanı sıra emisyon kontrolü, termal yönetim ve tüm sürme sistemlerine sahip araçlar için yeni teknolojiler alanında yenilikçi ve son derece karmaşık sistemler geliştiren şirketler de bulunmaktadır. Yatırım destinasyonu olarak ülkemizin avantajlarını onlara tanıtan Bogdanov, “Bulgaristan yatırımcıların kalkınma için sürdürülebilir bir ortam bulabileceği bir yer haline geliyor” dedi. Bakanın ifadesine göre, önümüzdeki yıllarda iş dünyasına yönelik 400’ün üzerinde e-devlet hizmeti geliştirilecek. Bogdanov, Bavyera şirketlerinin temsilcilerine Ekonomi ve Sanayi Bakanlığı’nın kurumsal desteğine güvenebilecekleri konusunda güvence verdi. Bakan, “Bulgaristan’ın dünyanın yenilikçi geleceğinin bir parçası olması için çalışıyoruz” diye vurguladı. 

 2022 yılında Bulgaristan ile Almanya Federal Cumhuriyeti Bavyera Eyaleti arasındaki toplam ticaret hacmi, ticari ve ekonomik ilişkiler tarihinde mutlak bir rekora imza attı ve 2021 yılına göre %22,5 artarak 2,121 milyar avroya ulaştı.

Kırcaalihaber

Read Previous

Cumhurbaşkanı Pendarovski, Romanya Dışişleri Bakanı Odobescu’yu ağırladı

Read Next

Üsküp’te metrobüs projesi hayata geçiriliyor