Cumhurbaşkanı Pendarovski, Romanya Dışişleri Bakanı Odobescu’yu ağırladı

Kuzey Makedonya Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, Romanya Dışişleri Bakanı Luminica Odobescu ile bir görüşme gerçekleştirdi.

Cumhurbaşkanı Stevo Pendarovski, bugün ülkemize çalışma ziyaretinde bulunan Romanya Dışişleri Bakanı Luminica Odobescu’yu kabul etti.

Toplantının muhatapları, ülkemizin Avrupa hedefleriyle ilgili mevcut durumu ve tarama sürecinin gidişatını ele aldı.

Ülkemizin stratejik hedeflerinin gerçekleştirilmesine verdiği destekten dolayı Romanya’ya teşekkür eden Başkan Pendarovski, istikrarın, güvenliğin bir fonksiyonu olarak Batı Balkan ülkelerinin Avrupa Birliği’ne entegrasyon sürecinde ilerleme sağlanması gerektiğine işaret etti.

Cumhurbaşkanı Pendarovski aynı zamanda, önümüzdeki iki yıl içinde dışişleri bakanlıkları arasında işbirliğine ilişkin eylem planının ve Kuzey Kore ile Kuzey Kore arasındaki ikili işbirliğinin daha da geliştirilmesine katkıda bulunacak eğitim alanında işbirliği protokolünün imzalanmasını memnuniyetle karşıladı.

İkili ayrıca iki ülke arasındaki genel ikili ilişkiler, NATO ittifakı ve AGİT çerçevesindeki işbirliğinin yanı sıra Ukrayna ve Orta Doğu’daki gelişmeler de dahil olmak üzere daha geniş bölgedeki durumu ele aldı.

Read Previous

Kurti: Kosova, bölgede istikrar ve barışa katkı sunuyor

Read Next

940’ı aşkın Almanya’lı şirket Bulgaristan’da üretim ve ticari faaliyetler gösteriyor