Üsküp’te metrobüs projesi hayata geçiriliyor

Kuzey Makedonya’nın başkenti Üsküp’te metrobüs projesinin hayata geçirilmesiyle ilgili anlaşma bugün imzalandı.

Kuzey Makedonya Ulaştırma ve Haberleşme Bakanı Blagoy Boçvarski, bugün Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı, Maliye Bakanlığı ve Üsküp Belediyesi işbirliğiyle Hızlı Otobüs (Metrobüs) Toplu Taşıma Sisteminin (BRT) Üsküp’te uygulanmasına ilişkin anlaşmayı imzaladı.

Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı’ndan yapılan açıklamaya göre, projenin uygulayıcısı Üsküp Şehri olup, bu projenin gerçekleştirilmesi için gereken 70 milyon euro tutarındaki fon Kuzey Makedonya Cumhuriyeti Hükümeti tarafından sağlanmaktadır.

Açıklamada, ‘’Bu yatırımlar aracılığıyla Hükümet, Ulaştırma ve Haberleşme Bakanlığı aracılığıyla kentsel alanlarda verimli ve ekolojik ulaşıma yönelik ulaşım politikasını uygulamaktadır.’’ denildi.

Proje, iki yeni terminalin, ulaşım merkezlerinin inşasını, kesintisiz otobüs trafiğinin sağlanmasını ve CNG kullanan yeni ekolojik otobüslerin satın alınmasını kapsıyor.

İki hattın olacağı projede, birincisi Gyorçe Petrov – Novo Lisiçe ve ikincisi ise kuzey-güney hattı olarak Butel – Pintiya hattı olarak öngörülüyor.

İki hat şehir merkezinde kesişecek.

Read Previous

940’ı aşkın Almanya’lı şirket Bulgaristan’da üretim ve ticari faaliyetler gösteriyor

Read Next

Üsküp’te “Gazze için Barış Yürüyüşü” düzenlenecek