16 önemli şirket FBI karşısında Apple’a destek veren ortak metin yayınladı

Apple ile FBI’ı karşı karşıya getiren gizlilik sorunu büyümeye devam ediyor. 16 büyük şirket ortak bir metin yayınlayarak davada Apple’a destek verdiğini duyurdu.

Takip edenler hatırlayacaktır kısa bir süre önce FBI ve Apple ilginç bir konu yüzünden karşı karşıya gelmişti. Ölen bir teröristin iPhone’unu elinde bulunduran FBI, Apple’dan telefonun güvenlik kilidini çözmesini talep etmişti. Bu sayede teröristin bağlantılı olduğu kişilere ulaşılması planlanıyordu ancak Apple her kim olursa olsun müşterilerinin bilgilerini gizli tutmakla yükümlü olduğunu ve bu bilgileri paylaşmaya başlarsa sonunun gelmeyeceğini belirterek isteği geri çevirdi.

Dünya basınında geniş yankı bulan bu hareket bazı çevreler tarafından PR çalışması olarak nitelendirilse de bir çok teknoloji şirketi de olaya dahil olarak Apple’a destek verdi. Facebook, Twitter ve Microsoft gibi önemli devler Apple’ın kararını desteklerken Bill Gates ise kişisel görüşünde Apple’ın FBI ile iş birliği yapması gerektiğini söylemişti.

ImageThumbnail2

Kısa bir süre önce ise 16 şirket bu konuda ortak bir metin yayınladı. Apple’a destek sunan bu metnin altında Twitter, Airbnb, eBay, GitHub, Kickstarter, LinkedIn, Reddit, Square ve Squarespace gibi çok önemli şirketlerin imzası bulunuyor. Açıklamada hükumet talebinin özünde yasal bir sınıra bağlı olmadığı söyleniyor.

Yılan hikayesine dönüşeceği şimdiden belli olan bu olaya farklı yaklaşımlar da mevcut. John McAfee kısa bir süre önce katıldığı TV programında yaklaşık 30 dakika içerisinde iPhone’u kırarak içerisindeki verilere ulaşabileceğini iddia etti. Yazılımsal olarak müdahalenin yanı sıra bu tarz bir durumda donanımsal müdahale yapılarak da verilerin alınabileceğini hatırlatan McAfee olayın kasıtlı olarak gündeme getirildiğini belirterek kendisine izin verilmesi halinde Sosyal mühendislik yöntemiyle dahi kilidi açabileceğini iddia etti.

donanımhaber

Read Previous

UEFA’nın Galatasaray’a men kararına Erdoğan’dan tepki

Read Next

TDV Uluslararası Öğrenci Programları başvuruları başladı

One Comment

  • I’m writing on this topic these days, slotsite, but I have stopped writing because there is no reference material. Then I accidentally found your article. I can refer to a variety of materials, so I think the work I was preparing will work! Thank you for your efforts.

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *