TDV Uluslararası Öğrenci Programları başvuruları başladı

Türkiye Diyanet Vakfı’nın (TDV) dünyanın 108 ülkesinden öğrencilere Türkiye’de eğitim imkanı sunduğu Uluslararası Öğrenci Programları için başvurular başladı

TDV bursu ile Türkiye’de eğitim görmek isteyen uluslararası öğrenciler, 01 Mart-15 Nisan 2016 tarihleri arasında  diyanet.org.tr adresinden başvuru yapabilecek.

Türkiye Diyanet Vakfı Genel Müdür Yardımcısı Mustafa Tutkun, eğitimi önceleyen bir vakıf olarak öğrencilere burs verdiklerini, yükseköğrenim öğrenci yurtları, öğrenci evleri, kolej ve üniversite açtıklarını, Uluslararası İmam Hatip Lisesi, Uluslararası Konuk Öğrenci Programı ve Uluslararası İlahiyat Programı gibi projelerle 108 ülkeden öğrencilere Türkiye’de eğitim imkânı sunduklarını söyledi.

“Ümmetin derdiyle dertlenen, özgüveni yüksek, alanında uzman nesiller yetiştirmek için çalışıyoruz” diyen Tutkun, uluslararası eğitim programları ile milletler arasında gönül köprüleri kurduklarını belirtti.

TDV desteği ile eğitimlerini İmam Hatip liseleri ve ilahiyat fakültelerinde, lise, yüksek lisans ve doktora düzeyinde sürdüren halen 2 bin 404 öğrenci bulunduğunu vurgulayan Tutkun, “Uluslararası İmam Hatip Liselerinde okuyan burslu öğrencilerimiz, Milli Eğitim Bakanlığı ile işbirliği içerisinde parasız yatılı statüsünde eğitimlerine devam etmektedir. Amacımız dünya üzerinde, genel olarak eğitim-öğretime ve özelde ise din eğitimine erişim imkânından mahrum Müslüman toplumlara bu imkânı sunmaktır. Kuruluş amacımıza uygun olarak dünyanın neresinde olursa olsun, Müslüman toplumların din eğitimini desteklemek ve gelişmesine katkı sağlamak istiyoruz” diye konuştu.

TDV Uluslararası İmam Hatip Liseleri burs programının amacının yurt dışındaki Müslüman toplulukların eğitim ihtiyacına katkı sağlamak olduğunu vurgulayan Tutkun, “Ülkelerini ve çevrelerini aydınlatacak, İslam dinini ve İslam medeniyet birikimini idrak eden, bilinçli öğrencilere eğitim imkanı sağlıyoruz. Ülkemiz ile ilgili toplumlar arasında kültürel köprüleri kurarak, din eğitimi alanında tecrübe paylaşımında bulunuyoruz” dedi.

Uluslararası İmam Hatip Öğrenci Programı çerçevesinde, Kayseri, Konya ve İstanbul’daki Uluslararası Anadolu İmam Hatip liselerinde bin 36 öğrencinin Türkiye’de eğitim gördüğünü vurgulayan Tutkun, şunları kaydetti:

“Vakfımız imkânlarıyla Somali’den getirilen 198 öğrenci ise İmam Hatip Liseleri, Sağlık, Tarım ve Denizcilik Meslek Liselerinde eğitim hayatına devam etmektedir. Bugüne kadar Kayseri Uluslararası Mustafa Germirli Anadolu İmam Hatip Lisesi, Uluslararası Pendik Kız Anadolu İmam Hatip Lisesi, Konya Uluslararası Mevlana Anadolu İmam Hatip Lisesi  ve İstanbul Uluslararası Fatih Sultan Mehmet Anadolu İmam Hatip Lisesi’nden 986 öğrencimiz mezun oldu.”

Uluslararası Lisans Programı ile de yurt dışındaki öğrencilere Türkiye’de üniversite eğitimi alma imkânı sunduklarını belirten Tutkun, “Dünyanın farklı ülkelerinden gelen bin 368 öğrencimiz, İlahiyat Fakültelerinde lisans, yüksek lisans ve doktora düzeyinde eğitim görüyor. Uluslararası Lisans Öğrenci Programı kapsamında şimdiye kadar İlahiyat Fakültelerinden 870 öğrencimiz mezun olarak ülkelerine önemli vazifeler üstlenmiştir” diye konuştu.

Uluslararası İmam Hatip Lisesi ve lisans başvurularının 01 Mart – 15 Nisan 2016 tarihleri arasında  diyanet.org.tr adresinden yapılabileceğini vurgulayan Tutkun, “Değerlendirmeler 15 Nisan – 01 Mayıs 2016 tarihleri arasında yapılacak. 15 Mayıs – 15 Haziran 2016 tarihleri arasında da mülakatları gerçekleştireceğiz. Sonuçlar 15 – 30 Haziran 2016 tarihleri arasında duyurulacak” şeklinde konuştu.

Kaynak: www.diyanetvakfi.org.tr

Read Previous

16 önemli şirket FBI karşısında Apple’a destek veren ortak metin yayınladı

Read Next

Hoyt Brian Yee: “Siyasi krizden sorumlu olanlar hukuk önünde hesap vermeli”

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *