К. Makedonya’da pazar günü teknik hükümet seçilecek

Kuzey Makedonya’da Başbakan Dimitar Kovaçevski perşembe günü istifa edecek. Ülkeyi 8 Mayıs seçimlerine götürecek teknik hükümet pazar günü oylanacak.

Başbakan Dimitar Kovaçevski’nin ve dolayısıyla tüm hükümetin istifasının Perşembe günü gerçekleşmesi gerekiyor ve istifanın onaylanması gereken parlamento oturumunun da Cuma günü olması bekleniyor.

Pazar gece yarısına kadar yapılması gereken seçimleri yürütmekten sorumlu teknik hükümet seçilinceye kadar, Kovaçevski ve Bakanlar görevlerini yerine getirecek.

Teknik hükümette ana muhalefet partisi VMRO-DPMNE saflarındaki bakanların oylamaya sunulmayacağının planlandığı yönündeki açıklamalara ilişkin Kovaçevski, yeni bir siyasi krize alan açılmaması ve anlaşmaya varılması için zaman olduğunu söyledi.

Pazar gününe kadar daha vakit olduğunu kaydeden Kovaçevski, “Her şey üzerinde anlaşmaya varılabilir ve Pazar günü demokratik seçimler gerçekleştireceğimiz teknik bir hükümet için oylama yapacağız. O yüzden yeterli zaman var diyorum çünkü herkes ciddi olmalı, kimse 13 yaşında çocuk gibi davranamaz, teklif edeceğim ve oy vereceğim, buna oy vermeyeceğim. O halde herkesin ciddi olması gerekir. Dünyanın hiçbir yerinde bakan önerip birilerinin onlara oy vermesini sağlayamazsınız.” değerlendirmesinde bulundu.

Önümüzdeki günlerde VMRO-DPMNE’nin parti organları arasında bir oturum düzenleyerek teknik bakan ve milletvekilleri olacak isimleri önermesi gerekiyor.

Read Previous

Bekteşi: 30 yıl sonra ilk kez enerji tedariğinde doğudan tamamen bağımsız olacağız

Read Next

BM Genel Sekreteri Guterres: Gazze halkı benzeri görülmemiş yıkıma maruz kalıyor