Zeytinburnu’nda Rumeli rüzgarı esti

Zeytinburnu Belediyesi’nin bu yıl üçüncüsünü düzenlediği “Yöresel Tatlar ve Radyo Festivali”nde 15 bin kişiye Rumeli Böreği ikram edildi.

Zeytinburnu Belediyesi tarafından bu yıl üçüncüsünü düzenlenen ‘Yöresel Tatlar ve Radyo Festivali’nde Rumeli rüzgarı esti. Geçtiğimiz hafta 3 ton hamsi ve 1.5 ton çiğ köfte ikramının yapıldığı festivalde bu kez 15 bin vatandaş Balkanların meşhur lezzeti olan Rumeli Böreğinden tattı. Zeytinburnu Meydanı’nda gerçekleştirilen festivalde böreğin tadına bakmak isteyen vatandaşlar uzun kuyruklar oluşturdu. Festival kapsamında vatandaşa dağıtılmak için hazırlanan böreğin tadına ilk olarak Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın baktı. Başkan Aydın daha sonra kuyrukta bekleyen vatandaşlara börek ikramında bulundu. Ardından meydanda yayın yapan ulusal radyolar tarafından Rumeli şarkıları seslendirildi.

“Rumeli yemeği denilince en fazla dikkat çeken Rumeli böreğidir”

Radyo Festivali kapsamında yöresel tatlar arasında öncü olan lezzetleri vatandaşlara ikram ettiklerini ifade eden Zeytinburnu Belediye Başkanı Murat Aydın, “Zeytinburnu’muz demografik yapısı oldukça zengin bir ilçe. Rumeli’den gelip buraya yerleşen birçok hemşehrimiz var. Tabi onlar gelirken Rumeli’nin birçok tatlarını da beraberlerinde getirmişler. Rumeli mutfağı denilince en öne çıkan yemek Rumeli Böreğidir. Biz de bu meşhur lezzetten Zeytinburnulu hemşehrilerimiz de tatsın istedik. Geçen hafta Karadeniz’in en önemli lezzetlerinden olan hamsi ikramımız olmuştu. Arkasından Doğu ve Güneydoğuyu temsilen çiğ köfte ikramımız da oldu. Kısacası Radyo Festivali kapsamında yöresel tatlarımıza ait öncü lezzetleri Zeytinburnulu hemşehrilerimize tattırıyoruz.” şeklinde konuştu.

“Vatandaşlar böreğin tadına baktı”

Festivalde böreklerin tadına bakan vatandaşlardan Raife Göçmez daha önce Rumeli Böreği yediğini ancak meydanda yapılan böreğin de farklı bir lezzeti olduğunu belirtti. Böreği afiyetle yiyen Bilal Engin ise, “Daha önce de Boşnak böreği yemiştim. Tadı harika. Boşnak böreği yemeyenler festival sayesinde bu tadı tanımış oldu.” dedi.

Kaynak: Balkangünlüğü

Read Previous

ABD Devlet Sekreteri Vekili Lee yarın Makedonya’ya geliyor

Read Next

Makedonya’dan “Yeryüzü Doktorları” geçti

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *