Makedonya’dan “Yeryüzü Doktorları” geçti

Yeryüzü Doktorları, Türkiye Cumhuriyeti Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın desteğiyle “Kardeş Coğrafya Ziyareti” projesini gerçekleştirdi. Proje kapsamında Yeryüzü Doktorları Başkan Yardımcısı Dr. Havva Sula beraberindeki Tıp ve Eczacılık bölümü öğrencileri 12 – 16 Mayıs tarihlerinde Makedonya ve Kosova’yı ziyaret etti. 4 günlük Makedonya ziyaretinde Yeryüzü Doktorları ekibine Köprü ve Ensar dernekleri ev sahipliği yaptı.

“Kardeş Coğrafya Ziyareti” projesi kapsamında Makedonya’ya gelen Yeryüzü Doktorları üyeleri Üsküp’te Ensar, Köprü, Vizion – M ve Provita dernek merkezlerini ziyaret etti. Burada dernek yetkililerinden yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi aldıktan sonra Yeryüzü Doktorları’nın faaliyetleri hakkında bilgiler sunup tecrübelerini paylaştılar. Aynı zamanda Üsküp Tefeyyüz İlkokulu’nda öğrenci ve öğretmenlerle görüşüp  Genç Yeryüzü Doktorları’n yaptığı çalışmalar hakkında bilgiler sunuldu. Karşılıklı bilgi alış verişinin ardından Yeryüzü Doktorları Başkan Yardımcısı Dr. Havva Sula, Köprü Derneği’nde Afrika ve Suriyeli mültecileri anlatan “Yeryüzünde Yerinden Edilenler” konulu bir konferans verdi.

13249445_10208035708464320_556089836_n

Proje kapsamında Doğu Makedonya’ya da giden Yeryüzü Doktorları gönüllüleri Buçim, Topolnica, Kocaali ve Pırnalı köy okullarında çocuklara el yıkama, hijyen, beslenme ve diş sağlığı konularında eğitim verdi. Eğitimden sonra çocuklarla oyun oynayan gönüllüler günün sonunda küçük arkadaşlarına hediye dağıttı.

4 günlük Makedonya gezisi ardından GYYD üyeleri Ahmed Zahit Kaan ve Yunus Emre Öztürk duygularını TIMEBALKAN ile paylaştılar.

Kaan, “Türkiye dışında insanın kendini memleketinde gibi hissetmesi çok güzel. Doğu Makedonya’da insanların dillerini koruyabilmeleri çok güzel. Ancak çocukların okuldan çıkıp ya da hiç okula gelmeden tarlada çalışmaya, tütün ekmeye gitmeleri insanı üzüyor. Çocukların eğitimlerini düzgün bir şekilde alması gereken dönemlerinde çalıştırılması bence en önemli sorun. Bu konuya daha çok önem verilmeli.” şekinde konuştu.

Öztürk, “Türkiye’de yaşıyorum ama Makedonya’da adeta Türkiye’yi yaşayan insanlar olduğunu bilmiyordum. Biz kimi zaman onları unutsak da onlar bizleri hiç unutmamıştı, ben o koca yürekli insanlara teşekkür ediyorum bizleri unutmadıkları ve Balkanlarda Türkiye’yi yaşattıkları için.

Yeryüzü Doktorları Başkan Yardımcısı Dr. Hava Sula ise şunları söyledi: “Başka bir memleket diye yola çıktığım ama her seferinde biraz daha bağlandığım bir yer Rumeli, Üsküp, Kalkandelen, Gostivar, Prizren. Gençlere yeryüzünü anlatmanın en etkili yolu gidip şahit olmak. Eminim genç yeryüzü doktorlarının hiç biri Topolnitsa’daki çocukları, Provita’dan Fuad’ı, Köprü ve Ensar derneklerindeki  genç arkadaşları hiç bir zaman unutmayacak”, dedi.

13245947_10208035709144337_415970471_n

Ensar ve Köprü dernek yetkilileri de “Kardeş Coğrafya Ziyareti” projesi kapsamında ziyaretten ve gençlerin yaptıkları çalışmalardan duydukları memnuniyeti dile getirerek, ileriye yönelik farklı projelerde de çalışmaların devam edeceğine vurgu yaptılar.

GYYD’den Nisanur Dinçer, “Makedonya ile bir kardeşlik köprüsü kurmamıza vesile olan bu proje birbirimizin hayatına dokunmamızı sağladı. Bizi yürekleriyle karşılayan insanları bir daha göreceğimiz zamana kadar gün saymaya başladık bile. Kısa bir süre de olsa kendi küçük ve kısır dünyamızdan çıkıp çokça şey öğrendik ve en önemlisi birbirimizi tanıdık. Daha kapsamlı ve uzun vadeli projelerde, en yakın zamanda bir daha görüşmek üzere inşallah.” ifadelerini kullandı.

Yeryüzü Doktorları’ndan Mustafa Melikoğlu, “Yola koyulurken sınır ötesiydi bu sefer, fakat sefer öğretti ki vatanaydı bu sefer. Ülkemin sokaklarında yürürcesine, Gönüller böylesine benzer.

Bir kelime, bir cümle ve hatta sayfalarca paragraflar yetmeyecek kadar dolu, mutlu 4 gün geçti. Bu muhabbet hiçbir yere sığmayacaktı ki açtık sınırsız olan gönlümüzü, oraya ekledik Balkan toprağında bulduklarımızı. Bir gün boyunca aslolan niyeti yerine getirerek Doğu Makedonya’nın tertemiz ve huzur dolu topraklarında dinlendirdik zihnimizi. Çünkü o topraklarda koşturan çocukların sesleri, gülüşleri vardı. Şerif, İlayda, Ayşe ve daha niceleri; masum yüzlerindeki tebessüme kavuşmak için gökyüzünde uçmaya, yeryüzünde yürümeye ve koşmaya değerdi.

Velhasıl; “Kendi memleketine gidiyormuş kadar ve memleketinden ayrılır gibi… İşte bizim gidiş ve dönüşümüz böyle idi.” sözleriyle duygularını ifade etti.

Read Previous

Zeytinburnu’nda Rumeli rüzgarı esti

Read Next

Alsar Vakfı Kemal Karpat’ın iki eserini Arnavutça diline kazandırdı

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *