Bulgaristan Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Ekaterina Zaharieva, Kuzey Makedonya Dışişleri Bakanı Bujar Osmani ile dün gerçekleşen görüşmenin ardından Bulgaristan televizyonu BTV’ye açıklamalarda bulundu.

Dün yapılan toplantı sonrası Bulgaristan Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada uygun koşulların yerine getirilmesi ile Sofya’nın Kuzey Makedonya’nın Avrupa entegrasyonuna ilkeli desteğini teyit eden Zaharieva, bugün BTV’ye yaptığı açıklamada ise Bulgaristan’ın Kuzey Makedonya’nın baskısına boyun eğmeyeceğini söyledi.

Zaharieva bugün yaptığı açıklamada tarih konuları, birkaç önemli tarihi şahsiyet ve Orta Çağı ele alan ders kitaplarının içeriğiyle ilgili herhangi bir anlaşma olmadığını belirtti.

MİA’nın Sofya muhabirinine göre, Zaharieva dün Sofya’da Osmani ile yaklaşan hükümetler arası konferansı ele aldıklarını doğruladı, ancak toplantı tarihinin her iki ülke tarafından da açıklanması gerektiğini ekledi.

Zaharieva, “Avrupa Birliği Yugoslavya gibi değil farklı bir şekilde işlemektedir ve bunu 2019’dan itibaren Kuzey Makedonya Cumhuriyeti’ne anlatıyoruz. Oradan bir hükümet değişikliği bekledikleri izlenimine sahip değiliz.” ifadelerini kullandı.

Önceki Haber

“Makedonya ve Balkan Ülkelerinin Turizm Tanıtımı” konulu çevrimiçi toplantı düzenlendi

Sonraki Haber

İzmir’de “Balkan İş Birliği Toplantısı” düzenlendi